Почетна > Бизнис
Бизнис

Нафта потонула на 91 долар уочи наставка преговора између САД и Ирана

Цене нафте потонуле су данас на око 91 долар за барел уочи наставка индиректних преговора између Сједињених Држава и Ирана, који би могли да врате у живот међународни нуклеарни споразум и омогуће већи извоз иранске нафте.
Фото: Unsplash/Delfino Barboza

Постизање договора би „отворло врата“ Ирану, чланици Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) да на тржиште пласира додатних више од милион барела дневно, што одговара износу од више од једног процента глобалне понуде, преноси Ројтерс.

Нуклеарни преговори Вашингтона и Техерана требало би да се наставе данас у Бечу.

Европска нафта Брент је појефтинила за 1,45 долара или за 1,6 посто, на 91,24 долара по барелу на трговању до 14:30 часова по средњоевропском времену, након што је јуче достигла седмогодичњи максимум од 94 долара.

Цена америчке нафте WTI ослабила је за 1,09 долара или 1,2 одсто, на 90,23 долара.

„Ако санкције Ирану буду укинуте, глобална понуда сирове нафте могла би да добије преко потребну потпору“, оцењује Наим Аслам, главни тржишни аналитичар у компанији Аватрејд.

Осам рунди индиректних преговора између САД и Ирана од априла прошле године, тек треба да доведу до споразумом о наставку важења нуклеарног пакта из 2015. године, при чему и даље постоје разлике између две стране о брзини и обиму укидања санкција.

„Ирански извоз би могао брзо да се настави ако се постигне нуклеарни споразум. Али то је велико “ако“. Повратак иранских барела на тржиште је у овој фази само могућност“, каже Тамаш Варга из брокерске куће PVM.

Успон цена нафте су ове године подстакли растућа глобална потражње, тензија између Русије и Украјине, поремећаји у испорукама из земаља произвођача као што је Либија и споро повећање производње ОПЕК-а и њених савезника након рекордног смањења пумпања 2020. године.

Данашњем смањењу цена „црног злата“ допринеле су и изјаве француског председника Емануела Макрона да је његов састанак с руским колегом Владимиром Путином помогао да се спречи погоршање украјинске кризе.

Котације нафте су такође под додатним притиском због потенцијалног раста залиха у САД. Аналитичари процењују да су америчке залихе нафте порасле за 700.000 барела у недељи закључно са 4. фебруаром.


Gasprom neće povećati isporuke preko Ukrajine i Slovačke u drugom kvartalu

 

Преузмите андроид апликацију.