Почетна > Свет
Свет

Нафта постала светска ноћна мора, цена 130 долара по барелу

Грозничава настојања купаца на глобалним тржиштима нафте да обезбеде довољне количине овог енергента због страха од потенцијалне несташице изазвала је данас експлозију цена „црног злата“.
Фото: Free Images

Након што је прошле недеље порасла за 21 одсто, европска нафта Брент је јутрос наставила успон услед ризика да ће Сједињене Државе и Европа увести санкције на извоз руске нафте.

На раном азијском трговању, цена Брента је порасла за 18 процената или за 11,84 долара, на 129,8 долара по барелу, док је америчка сирова нафта WTI ојачала за 10,29 долара на 126 долара, према подацима са портала оилприце.цом, који прати цене на нфтним тржиштима у реалном времену.

„Ако Запад забрани већи део руског извоза енергије, то би био велики шок за глобална тржишта“, каже главни економиста Бенк ов Америка (БофА) Итан Харис, преноси Ројтерс.

Он процењује да би губитак од 5,0 милиона барела из Русије могао да доведе до удвостручења цене нафте на 200 долара по барелу и до смањења светског економског раста.

Харис истиче да је, поред нафте, дивљи раст цена захватио сва робна тржишта какав се не памти било које године од 1915. наовамо. У прилог томе наводи да је прошле недеље никл скочио за 19 одсто, алуминијум за 15 процената, цинк за 12, а бакар за 8,0 посто, док је пшеница на терминском тржишту узлетела за 60 посто, а кукуруз за 15 процената.

То ће, каже експерт из БофА, само допринети узлазном кретању глобалне инфлације.

Јапан разговара са САД и ЕУ о санкцијама за руску нафту

Јапан разговара са Сједињеним Државама и европским земљама о могућој забрани увоза руске нафте, известила је данас агенција Кјодо, напомињућио да је Русија пети највећи снабдевач Јапана сировом нафтом.

Кјодо подсећа да је амерички државни секретар Антони Блинкен изјавио у недељу да САД и европски савезници истражују ту могућност, преноси Ројтерс.

Генерални секретар јапанске владе Хироказу Мацуно одбио је да коментарише вест о разговорима Токија са Сједињеним Државама о потенцијалном ембаргу на увоз руске нафте.

Русија је имала прошле године удео од 3,63 посто у укупном јапанском увозу сирове нафте.

Иако се не очекује да ће санкције уведене Русији директно утицати на способност Јапана да обезбеди стабилно снабдевање течним природним гасом (ТПГ), оне би могле индиректно да утичу на пројекте везане за енергетику, изјавио је министар индустрије Коичи Хагијуда.

„Пажљиво ћемо пратити (догађаје)“, рекао је он у парламенту, додајући да ће Јапан дејствовати на одговарајући начин у корак са Групом седам.

Јапанска влада и компаније поседују власничке уделе у пројектима нафте и течног природног гаса у Русији, међу којима су два пројекта на острву Сахалин из којих су излазак најавили амерички и британски партнери, Ексон Мобајл и Шел, наводи Ројтерс.

Kina registruje novi porast slučajeva korona virusa

 

Преузмите андроид апликацију.