Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Национална недеља промоције дојења од 02. до 09. октобра

Национална недеља промоције дојења од 02. до 09. октобра 2023. године пропратиће се под слоганом „Омогућимо дојење – направимо разлику за запослене родитеље”.
Фото: Pixabay/gdakaska

Званични датум Светске недеље дојења на глобалном нивоу је од 01. до 07. августа, али се државама, организацијама и институцијама предлаже да за обележавање и активности поводом Светске недеље дојења изаберу најприкладније датуме у њиховим земљама. У нашој земљи Национална недеља промоције дојења обележава се 40. недеље у години која симболично представља трајање трудноће, а ове године се обележава у периоду од 28. септембра до 04. октобра 2023. године под слоганом „ПОДРЖИ ДОЈЕЊЕ – ЗА ЗДРАВИЈУ ПЛАНЕТУ”. Слоган овогодишње Светске и националне недеље дојења указује нам на важност дојења у очувању животне средине и њен утицај на климатске промене, као и на императив заштите, промовисања и подршке дојењу за здравље људи и здравију животну средину.

Манифестација и конференција за медије ће се одржати 05.10.2023. године у 10 часова у великој сали Управне зграде Дома здравља “Нови Сад” на Булевару цара Лазара бр. 75.

Дојење представља најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за правилном исхраном. Мајчино млеко је потреба сваког новорођенчета, одојчета и детета до навршене друге године живота. Састав и количина мајчиног млека прилагођени су узрасту детета и његовим потребама. Осим што задовољава потребу за храном, дете сисањем остварује повезаност са мајком и задовољава потребу за блискошћу, стимулише развој свих својих чула, постиже бољи психомоторни развој и развој интелигенције.

Циљеви Светске недеље дојења 2023. године су:

• Информисати људе о перспективама запослених родитеља које се односе на дојење и родитељство.

• Учврстити оптимално плаћено одсуство и подршку на радном месту као важан алат за омогућавање дојења.

• Ангажовати појединце и организације ради унапређења сарадње и подршке дојењу на радном месту.

• Подстаћи акције везане за побољшање услова за рад и релевантну подршку дојењу.

Посебно је важна подршка запосленим мајкама које због природе посла морају да се врате истом врло брзо након порођаја и којима би требало да се омогући да доје на радном месту. Истовремено, важно је усвојити јавноздравствене политике које охрабрују жене да доје на радном месту и у јавности.

У оквиру обележавања Светске и Националне недеље дојења биће организована предавања, трибине и изложбе на тему дојења. Циљ активности кампање је скретање пажње здравствене и шире јавности на значај дојења за дете, мајку, породицу, али и друштво у целини.

Radosne vesti iz Betanije, Novi Sad bogatiji za 27 beba

 

Преузмите андроид апликацију.