Говор тела често може да каже о нама другим људима више од онога што вербализујемо, истичу стручњаци.
Стручњаци за говор тела објаснили су уобичајене врсте држања и открили поруке које свака поза шаље другим људима о нашој личности.
Стручњак за говор тела Инбал Хонигман и терапеута Џули Џенингс открили су најчешће ставове и шта они говоре другим људима о нашим особинама.
Усправно стајање: Јаки сте и способни
Према Инбалу, стајање исправљених леђа и забачених рамена указује на то да је особа самоуверена и моћна, због чега се другим људима чини приступачнијом и искренијом.
– У смислу говора тела, ако је ваше држање усправно и отворено, остављате утисак да сте моћни и изгледате вредни поверења због начина на који се држите – рекао је.
Џули је додала да је поза моћи најздравија од свих положаја и саветује вежбање те позе кад год је то могуће како бисте избегли болове у леђима и лошу циркулацију.
– Ваша кичма има три природне криве – на врату, у средњем и доњем делу леђа, а вежбање исправног држања треба задржати те криве, а не повећати их – истакла је.
Погрбљено држање: Незаинтересирани сте и забринути
Погрбљено држање може бити схваћено као слабост, а и чини вас мање привлачним другим људима, јер претпостављају да сте нервозни или да вам је досадно.
– У смислу говора тела, спуштена рамена поручују да сте затворени, а то оставља утисак да сте уплашени и напети – рекао је Инбал.
– Због тога изгледате као да нисте заинтересовани за људе око себе, а ретко коме је то привлачно. Када први пут сретнете непознате људе, одајете утисак забринутости и напетости, јер погнута рамена изгледају као да носите тежину света на својим плећима – наставља.
– Овај посебан положај односи се на претерану закривљеност горњег дела леђа, а рамена су заобљена и погрбљена према напред – додаје Џули.
– Овај положај држања ће довести до великог оптерећења кичме, допринети боловима у врату и леђима – каже.
Погнуто држање: Пажљиви, али без самопоуздања
Погнуто држање, које укључује нагињање напред док са неким разговарате, указује на то да је човек пажљив и да добро слуша.
– Нагнути се напред је нешто што природно радимо кад се фокусирамо на некога или можда пажљиво слушамо тихог говорника – каже Инбал.
– То је поза пажљивости, али изгледа чудно кад је трајна – рекла је Џули и објаснила да „ово држање показује особи с којом сте да је ваш фокус на њој, али и да немате баш довољно самопоуздања“.
– Ово је лош положај и људи који га често заузимају могу имати честе болове у врату, леђима и раменима, а у неким случајевима може чак узроковати и погоршање стања кичме, што доводи до даљих озбиљних здравствених проблема.
Став избегавања: Нико не улази у ваш лични простор
Они који практикују држање избегавања могли би да изгледају као да не желе комуникацију уопште, а тај став подстиче људе око вас да се осећају неприхваћено.
– Ово држање пролазнику изгледа некултурно, а ваша невербална комуникација људима поручује: „Радије бих био било где него овде“, чак и ако то није ваша намера – каже Инбал.
– Уобичајено позната као „равна леђа или сколиотично држање, овај положај се односи на изравнавање доњег дела леђа и лагано ротирање. Када се доњи део леђа спљошти и окреће, изгубићете криву линију у кичми – објашњава Џули.
Обрамбени став: Одустали сте
– Дефензивно држање је готово савршени приказ „одустајања“- рекао је Инбал.
– У смислу говора тела, ово је најодбрамбенији положај, цео горњи део тела почиње да се увија у заштитничку, детињасту фигуру. Нашим високотехнолошким животима владају екрани, а одбрамбено држање обично је узроковано тиме што сте сатима дневно надвијени над вашим телефонима, компјутерима и таблетима – рекао је.
Џули додаје да се „одбрамбеним положајем обично назива држањем главе напред“, односно положај кад вам је врат нагнут према напред, а глава виси испред рамена уместо да се одмара изнад њих.
– Овакво држање ће створити велики притисак на кичму и врат, што може довести до умора. Уз лошу циркулацију, коју подстиче, мишићи и зглобови се лакше оштећују и мања је вероватноћа да ће се то исправити – додаје Џули.
Преузмите андроид апликацију.