Почетна > Свет
Свет

На Техничком универзитету у Бечу развијене иновативне методе рециклаже текстилa

Одећа је превише вредна да би је једноставно бацили и спалили. Од 2025. године широм Европске уније стари текстил ће се прикупљати и рециклирати.
Фото: Unsplash/Parker Burchfield

Да би се ефикасно и еколошки носили са огромном количином текстила која ће тада настати, хитно су потребне ефикасније методе рециклирања. За ношење удобан, за рециклажу изузетно неугодан – еластин отежава поновну употребу текстила. На Техничком универзитету у Бечу пронађено је решење за овај проблем.

Рециклирање мешовитих текстила, посебно када садрже еластин, је врло захтевно.

На Техничком универзитету у Бечу развијене су методе које омогућавају не само боље и еколошки прихватљивије детектовање еластина, већ и његово лагано одвајање, уз истовремено очување осталих влакана.

Кључно је пронаћи одговарајуће раствараче.

„Многи материјали које користимо за производњу одеће се лако рециклирају у чистом облику, као што су памук, полиестер или полиамид“, објашњава Емануел Бошмајер, са Техничког универзитета у Бечу. „Међутим, чак и ако је еластин присутан у малим количинама, он онемогућава досадашње рециклирање конвенционалним методама.“

Еластин се толико развлачи да доводи до зачепљења у машинама које се обично користе за дробљење текстила пре рециклаже. Због тога је најважније развити поуздану и брзу методу за мерење удела еластина у текстилу.

„У нашим истраживањима открили смо да таква метода до сада није постојала“, каже Емануел Бошмајер. „Уобичајене методе тестирања користе раствараче који су штетни по здравље и временски захтевни.“ Тако је развијена нова детекциона метода која мери колико еластина заиста има у одевном комаду.

Следећи корак био је пронаћи методу за одвајање еластина од других влакана.

„Експериментисали смо с различитим растварачима и на крају наишли на безопасни растварач који селективно уклања еластин а остала влакна оставља нетакнутим“, каже истраживач Андреас Бартл. Метода је већ патентирана. На овај начин се материјали попут полиестера или полиамида могу готово потпуно повратити, чак се и растварач може поново користити.

Истраживање је спроведено као део ЕУ-пројекта СЦИРТ (Систем циркуларности и иновативно рециклирање текстила). За своје истраживање Емануел Бошмајер је добио награду за иновације и одрживост у инжењерингу, коју додељује Аустријско друштво инжењера и архитеката.

U Beču otvorena ski-staza za školarce, nezavisna od vremenskih prilika

 

Преузмите андроид апликацију.