Крај фебруара је задњи оптимални рок за прихрану озимих стрнина и у 95 одсто случајева су ратари у старопазовачкој средини већ завршили овај посао.
Ипак, било је много размишљања због драстичног поскупљења минералних ђубрива, без којих се опет не могу очекивати добри приноси, чега је свестан и Јанко Турчан.
Каже да уколико хоће добру жетву, не сме смањивати потребну количину хранива, тако да су му прошлогодишње залихе урее добродошле а за корективну прихрану се нада да ће бити на тржишту КАН или АН, а у супротном ће радити фолијарну прихрану.
Како би се тачно знало колико је хранива потребно, најбоље је претходно урадити анализе земљишта а сада је најпотребнији азот, саветује Владимир Мужевић, агроном.
У Делта аграру су урадили прву прихрану озимих стринина и уљане репице нитратним ђубривима, а корективна прихрана ће уследити за две до три недеље.
У зависности од предусева, типа земљишта и агротехнолошких услова, у просеку је пшеници потребно од 60 до 110 килограма чистог хранива на преласку у пролећни период. Генерално, пшеница је добро поднела зиму и полако излази фазе мировања, јер површински слој земљишта почиње да се загрева.
Влаге тренутно има довољно, али ако буде ветровито и сунчано пролеће као претходних година, врло брзо ће доћи до исушивања површинског сетвеног слоја, тако да је савет да се са пролећном сетвом крене што раније, како би се искористила влага у сетвеном слоју.
Преузмите андроид апликацију.