Преговори на климатском самиту УН COP 27, који се одржава у Египту, налазе се на пола пута, а учесници напорно раде на изради споразума о широком спектру питања која ће доставити министрима следеће седмице.
Самит у Шарм ел Шеику почео је 6. новембра апелима светских лидера за повећање напора у сузбијању емисије гасова, који изазивају ефекат стаклене баште, и помоћи сиромашним земљама да се изборе са глобалним загревањем, пренео је АП.
Климатски активисти и земље у развоју залажу се да најбогатије земље издвоје значајнија средства за борбу против климатских промена јер су најнеразвијеније земље до сада претрпеле највећу штету због глобалног загревања.
Та средства би се користила за помоћ земљама у развоју да пређу на коришћење чисте енергије и прилагоде се глобалном загревању.
Развијене земље нису испуниле обећање да ће до 2020. године издвојити 100 милијарди долара годишње за финансирање сиромашних земаља у борби против климатских промена.
Научници су објавили да количина гасова који се емитују у атмосферу треба да се преполови до 2030. да би се испунили циљеви Париског климатског споразума.
Тај споразум из 2015. поставио је за циљ идеално ограничавање пораста температуре за 1,5 степени до краја века, али је препустио земљама да одлуче на који начин ће то да остваре, подсетила је америчка агенција.
Преузмите андроид апликацију.