Од прве планске индустријске зоне у граду до места које је постало платформа за савремено стваралаштво. Простор данашњег Дистрикта иза себе има читав век дугу историју, врло турбулентну и од великог значаја и утицаја на читав град, али о којој се мало тога зна.
Од монархије, урбанизације, рата и бомбардовања, преко федерације, национализације, до деиндустријализације и на крају напуштеног и девастираног простора, који су користиле поједине занатлије и око свега 3 одсто користило се за забаву и културу. Све су то индустријски погони Дистрикта прошли како би данас били нови обновљени простори намењени култури, уметности и другим сферама.
У првој индустријској зони Новог Сада, у најстаријем делу града, налазила се Ристићева фабрика свиле, у којој се свила углавном само бојила.
Локалцима је она раније била позната као бојадисаона. Свиларство је подстицано за време Аустроугарске монархије у Војводини, зато што је овде било много белог дуда, на којем живи свилена буба од чијих се свилених нити и чауре прави свила. Од рушевина које су представљале костур онога шта је Свилара данас настало је ново место за културу свима данас познато као Културна станица Свилара.
Баш ће Дистрикт и Мрежа културних станица, као најважнији просторни легати пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе“, бити локације на којима ће се одвијати програми овогодишњег шестог Калеидоскопа културе.
Овогодишњи Калеидоскоп културе почеће 7. септембра наступом најбржег пијанисте на свету, Петера Бенца и Војвођанског симфонијског оркестра, под диригентском палицом Србољуба Динића на Корзу.
Након тога очекује премијера мултимедијалног догађаја „Нераскидиве везе“ у Дистрикту 8. септембра, уз још два извођења 9. и 10. септембра, који кроз пет врста уметности, спаја више од 300 уметника, правећи осврт на сто година Дистрикта, трагом најзначајнијих уметничких и друштвено важних догађаја 20. и 21. века.
Све до 15. октобра, докле траје овогодишњи Калеидоскоп културе, више од 1000 домаћих, регионалних, европских и светских уметника славиће културу заједништва и током пет недеља, приказати оно најбоље од пет врста уметности – извођачке, визуелне, примењене, архитектуре и књижевности.
Улаз на програме Калеидоскопа културе је слободан.
Више информација о овогодишњем Калеидоскопу културе можете пронаћи на сајту kaleidoskopkulture.com
Više od 200 izvođača na ovogodišnjem Festivalu uličnih svirača – Gradić fest
Преузмите андроид апликацију.