Почетна > Свет
Свет

На Месецу има кисеоника за 8 милијарди људи

Атмосфера на Месецу не садржи довољно кисеоника за живот људи, али ипак испод његовог стеновитог слоја постоји довољно кисеоника да омогући живот за осам милијарди људи.
Фото: Pixabay/Ponciano

Истакнути научници предвођени Џоном Грантом тврде да Месец садржи много минерала који су уско повезани с кисеоником, те да би испод површинског стеновитог слоја под називом реголит могло да се налази довољно кисеоника за преживљавање осам милијарди људи у периоду од 100.000 година.

Научни прорачуни су базирани на податку да је човеку потребно 800 грама кисеоника дневно како би преживио, а реголит је дубок око 10 метара.

Месечев реголит је сачињен 45 одсто од кисеоника, који је чврсто везан за минерале попут силицијума, алуминијума као и гвожђа оксида и магнезијума.

Како би кисеоник био доступан, потребан је процес екстракције који је једноставан. Тај систем троши много енергије, а како би био одржив, морао би да има подршку соларне енергије или других извора енергије доступне на Месецу.

Аустралијска свемирска агенција и НАСА су у октобру потписале уговор о слању ровера на Месец с циљем прикупљања месечевог камења и покушаја екстракције кисеоника из њега.

Научници су том приликом говорили и о развоју експерименталног реактора с белгијском компанијом како би се унапредио процес стварања кисеоника електролизом.

Нова технологија би могла да буде послата на Месец до 2025. године у склопу мисије Европске свемирске агенције базиране на коришћење ресурса.

Četiri astronauta poletela ka svemirskoj stanici

 

Преузмите андроид апликацију.