Почетна > Србија
Србија

На јавној расправи представљени нацрти закона о унутрашњим пословима

Представници Министарства унутрашњих послова данас су на јавној расправи представили сет нових закона из области унутрашњих послова, указијући да су бројне одбредбе погрешно протумачене у медијима и да постоји могућност да неки чланови закона буду прецизирани.
Фото: Pexels/Pixabay

Заменик секретара Министарства Милица Бонџић је рекла да је Нацртом закона о биометријском надзору предвиђено да се биометријски подаци користе уз одобрење суда, а у случајевима трагања за учиниоцима најтежих кривичних дела.

Овај Нацрт закона је изазвао бурне реакције јавности претходних дана, а Бонџић је истакла да ће полиција користити тај систем у случајевима трагања за извршиоцима најтежих кривичних дела и у ситуацијама трагања за несталим особама за које се сумња да су жртве тих кривичних дела.

„Полицијски службеник може у сврху провере идентитета да користи резултат подударности карактеристика лика ради проналажења изврсиоца кривичног дела, затим проналажење лица за која се основано сумња да припрема извршење кривичног дела тероризма и ради проналажења лица за које се основано сумња да је жртва крвичног дела“, објаснила је Бонџић.

Она је додала да ће полицијски службеник користити биометријске податке уколико не може на други начин да изврши проверу идентитета неке особе, те да прво мора да се обрати јавном тужиоцу, који ће контактирати судију за претходни поступак и тек уколико добије наредбу судије може да користи резултат подударности.

Једна од новина предвиђена нацртом је и улазак у стан, односно претрес стана без налога суда, који је такодје био на мети критика јавности.

Она је објаснила да је једина разлика у новом Нацрту закона у односу на садашњи Закон о полицији и Законик о кривичном поступку у томе да је један од основа за улазак у стан без налога суда прецизиније дефинисан.

„Прописано је да се под отклањањем озбиљне и непосредне опасности подразумева и постојање основа сумње да се припрема, врши или је извршено кривично дело“, рекла је она и додала да се ово односи пре свега на поступање у случајевима насиља у породици.
Једна од новина је такође да ће службеници поред плочице са именом имати још једно обелезје ради брзе идентификације, а које ће носити и преко заштитне одеће.

Према Закону о спречавању насиља у породици полицајац може да изрекне две хитне мере, привремено удаљење учиниоца из стана и привремена забрана контактирања и приласка жртви, али је Нацртом закона, како је објаснила Бонџић, регулисано и да полицајац има право и дужност да изрекне меру обавезног одузимања оружја од учиниоца, жртве и чланова породичног домаћинства.

„Једна битна новина је да је уведено да полицијски службеник преда службено оружје и друга средства која су им поверена на раду у ситуцијама када против њих постоји пријава за кривично дело насиље у породици, или друго кривично дело са елементима насиља“, рекла је она и додала да су повећани рокови застарелости за покретање дисциплинског поступка за полицијске службенике.

Када је у питању Нацрт закона о изменама и допунама Закона о безбедности саобраћаја на путевима, Бонџић је рекла да је укинут услов да особа која жели да полаже за категорију „Д“, односно аутобус, мора да поседује дозволу за „Ц“ најмање две године како је то било регулисано досадашним Законом.

Данас су представљени и Нацрт закона о обради података и евиденцијама у области унутрашњих послова, Нацрт закона о изменама и допунама Закона о оружју и муницији, Нацрт закона о изменама и допунама Закона о националном ДНК регистру и Нацрт закона измена и допуна закона о азилу и привременој заштити.

Јавна расправа о Закону о унутрашњим пословима трајаће до 22. јануара 2023. године.

Petković čestitao Svetog Nikolu svima koji slave, posebno na Kosovu i Metohiji

Преузмите андроид апликацију.