Почетна > Србија
Србија

На данашњи дан преминуо је Никола Тесла – ево зашто је био опчињен белим голубовима

Патентирао је своје моторе на наизменичну струју и системе за напајање, за које се говорило да су највреднији изуми још од телефона.
Фото: PrtSc/youtube

На данашњи дан, 1943. године, преминуо је Никола Тесла, један од највећих српских и светских научника свих времена.

До краја свог бриљантног, али и тешког живота, српски физичар, инжењер и проналазач, био је без новца и живео је у малој хотелској соби у Њујорку, на 33. спрату. Проводио је дане у парку окружен створењима која су му била најважнија- голубовима- и бесаним ноћима радио је на математичким једначинама и научним проблемима у својој глави. Та навика би деценијама након његове смрти збуњивала научнике, јер су готоови сви његови изуми осмишљени и усавршени у његовој машти.

Далеко испред свог времена
Фото: PrtSc/youtube

Пре почетка 20. века, Тесла је изумео моћну завојницу која је била способна да генерише високе напоне и фреквенције, што је довело до нових облика светлости, попут неона и флуоресцентних, као и рендгенских зрака. Тесла је такође открио да ови калемови, који ће ускоро бити названи „Теслин калем“ или „Теслин трансформатор“, омогућавају слање и примање радио сигнала. Брзо је поднео захтев за америчке патенте 1897. године, победивши италијанског проналазача Гуљелма Марконија.

Наставио је да ради на својим идејама за бежични пренос када је Џ. П. Моргану предложио своју идеју бежичног глобуса. Након што је Морган уложио 150.000 долара за изградњу џиновског преносног торња, Тесла је одмах ангажовао познатог архитекту Станфорда Вајта из МекКима, Мида и Вајта у Њујорку.

–Чим буде завршено, биће могуће да пословни човек у Њујорку диктира упутства и да се она одмах појаве откуцано у његовој канцеларији у Лондону или негде другде– рекао је тада Тесла- Он ће моћи да се јави са свог стола и разговара са било којим телефонским претплатником на свету, без икаквих промена у постојећој опреми. Јефтин инструмент, не већи од сата, омогућиће његовом носиоцу да чује било где, на мору или копну, музику или песму, говор политичког лидера, обраћање угледног човека науке или проповед елоквентног духовника, достављен на неко друго место, ма колико удаљено. На исти начин било која слика, лик, цртеж или отисак може се пренети са једног места на друго. Милиони таквих инструмената могу се управљати само из једног постројења ове врсте.

Тврдио да воли голубове као што би волео човека
Фото: PrtSc/youtube

Пред крај свог живота, Тесла је има фиксацију на голубове, посебно на специфичну белу женку, за коју је тврдио да воли скоро као што би волео човека. Једне ноћи, Тесла је тврдио да га је бели голуб посетио кроз отворен прозор у његовом хотелу и веровао је да је птица дошла да му каже да умире. Касније је рекао да је видео „два моћна зрна светлости“ у птичјим очима.

-Да, била је то права светлост, моћна, заслепљујућа, заслепљујућа светлост, светлост интензивнија него што сам икада произвео најмоћније лампе у мојој лабораторији- речи су Тесле.

Голуб му је угинуо на рукама, а проналазач је тврдио да је у том тренутку знао да је завршио своје животно дело.

Čaša cara Dušana, tanjir patrijarha Arsenija IV deo izložbe u Narodnom muzeju

Преузмите андроид апликацију.