Почетна > Србија
Србија

На данашњи дан пре 40 година напустио нас је велики Душко Радовић

Душко Радовић (1922-1984) је оставио неизбрисив траг у култури бивше Југославије и постао синоним за духовитост, мудрост и љубав према Београду. Напустио нас је на данашњи дан, 16. августа, пре 40 година.
Фото: Wikimedia Commons

Рођен 29. новембра 1922. године у Нишу, Радовић је током своје богате каријере створио дела која су обележила генерације. Његова поезија за децу, у којој је успео да споји једноставност израза са дубоким порукама, остала је омиљена међу најмлађима, али и одраслима. Његова најпознатија дела укључују “Капетан Џон Пиплифокс”, “Поштована децо”, “Смешне речи”, “На слово, на слово”, и “Београде, добро јутро 1”.

Међутим, Радовић је био много више од песника. Његов рад у медијима, посебно на Радио Београду, остао је упамћен по емисији “Београде, добро јутро”, у којој је сваког јутра, од 1976. до 1983. године, изговарао мудре, ироничне и често духовите опаске о свакодневном животу, љубави, друштву и политици. Његови афоризми, једноставни а дубоки, постали су део свакодневног говора, а многи од њих и данас су актуелни.

Његова писана реч намењена деци донела је оно што су аутори књиге „Писци за децу и младе” назвали „другачијим третманом детета”. Радовић је био предводник новог таласа у нашем стваралаштву, те га карактеришу као човека „блиставог дара, животне мудрости, ведрог и паметног рукописа”.

У својим афоризмима, Душко Радовић је често критиковао родитеље и стајао у заштиту деце, са реченицама као што су: „Ако већ тучете децу, туците их без разлога, јер су ови други разлози глупљи.”

Његов рад као главног уредника „Пионирских новина”, уредника програма за децу Радио Београда, уредника Програма за децу Телевизије Београд, уредника листа „Полетарац”, новинара „Борбе”, као и уредника Студија Б, оставио је дубок траг у српским медијима.

Људи га памте управо по радио емисији Првог програма Студија Б и чувеним речима „Београде, добро јутро” које су означавале почетак новог дана. Емисија је са емитовањем почела у јулу 1975. године и до самог краја није променила форму нити време почетка – тачно у 7 и 15 ујутру. Београђани су високо ценили „јутарњу гимнастику” можданих вијуга коју је Радовић вешто достизао из зграде „Београђанке”.


Истицао је важност љубави и бриге за ближње, што се огледало и у његовим речима које су склопиле многе бракове.

„Брак се уређује законом само онда кад не може другачије. Због тога не дозволите да вам закон уређује брак. Уредите га сами, лепше и хуманије него што било који други закон то може предвидети.”

„Будите љубоморни, не једно на друго, већ на свој брак.”

Поред тога, током снимања филма по његовом тексту „Како су се волеле две будале”, Милена Дравић и Драган Николић су крунисали своју двогодишњу везу браком који је трајао више од 40 година.

Душко Радовић остаје заувек упамћен као мајстор речи, хумора и дубоких животних поука које су и данас актуелне.

Vlasnik Mete je primio upozorenje članova Kongresa zbog reklama za ilegalne droge

Преузмите андроид апликацију.