Почетна > Србија
Србија

На данашњи дан православни верници празнују Свету Петку

Света Петка је за вернике православне вероисповести веома важан празник који се прославља на данашњи дан, 27. октобра по Грегоријанском календару или 14. октобра по Јулијанском календару.
Фото: PrtSc/СПЦ

Света Петка је за све православне вернике симбол чистог испосничког живота, дубоке вере и неизмерне љубави према Богу која је резултирала великом побожношћу и снагом духа која је касније обликовала светост Петке, као и њене исцелитељске способности.

Ко је била Света Петка и због чега се слави?

Свету Петку коју славимо данас требало би разликовати од Свете Петке Трнове, односно Преподобнoмученице Параскеве која се слави 8. августа по Грегоријанском календару.

Света Петка или Преподобна мати Параскева слави се данас и она је била родом из тадашњег града Епивата, који је данас град Селимпаша у Турској, удаљен 50-ак километара од Истанбула.

Света Петка Трнова је, такође, велика Светитељка православних верника, али је живела у Риму. Света Петка рођена је у десетом веку, док је Света Петка Трнова рођена у другом веку.

Преподобна мати Параскева (Света Петка) име је добила добила према дану свог рођења, према петку.

Грч. Παρασκευή значи петак и чита се Параскеви. На српском језику име Петка изведено је из речи петак.

Света Петка, према хришћанском предању, је од малих ногу васпитана у религиозном духу, те је то васпитање пренела и на касније дане. Већ као млада обилазила је разна световна стацишта где се из вере крепила духовном и физичком снагом која је резултирала дугим аскетским животом.

Наиме, после бројних својих ходочашћа и посета светињама, Света Петка се задржава у пустињи Јордан, где је, деценијама, у тишини и самоћи доказивала своју веру. Пред смрт враћа се у свој родни град и умире у сенци заборава својих Епиваћана – као странац.

Тек након њене смрти, њена светост и величина бивају спознати.

У сну су се јавили свеци њеним суграђанима да укажу на мошти Свете Петке које бивају негде у граду закопане и које би било добро после, већ, неког минулог времена, откопати и преместити.

Након премештања тела Свете Петке, њени суграђани су могли да сведоче о телу које је након неколико година од усмртљења остало исто. Од тада је отпочето целивање њених моштију, које је излечило многе болесне.

Мошти су се годинама пребацивале, услед бројних ратних превирања и освајања, а 1398. године су чак биле и у Србији.

Данас се мошти Свете Петке налазе у Румунији, у граду Јаши.

Занимљиво је да су бројни цареви и султани желели мошти Свете Петке управо због њене исцелитељске моћи.

Велики празник за Хришћане

Данас је овај свети дан, један од највећих и најважнијих празника за православне Хришћане управо зато јер Света Петка сведочи о једној снази, о једној људској величини која је успела да избегне све варке и помаме овог света, док је живела у њему.

Њена световна улога назирала се још за време живота. Она је штитила, волела и чинила добро свим људима.

Света Петка упамћена је као она која се клонила пролазних ствари, имајући у виду само лепоту вечнога живота.  Досегла је величину о којој се са дивљењем говори.

Неизмерна је била у својој доброти, снази и једноставности, без великих жеља окренута ка законима Божијим.

Њена исцелитељска моћ и данас помаже свима онима који је траже, док њена величина постаје инспирација у овим тешким и нехуманим временима у којима су људи окренути далеко од духовности.

Teodosije Hilandarac: biograf Svetog Save i jedan od 100 najznamenitijih Srba svih vremena

Преузмите андроид апликацију.