Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
1705 – Умро је римско-немачки цар Леополд I. Успешно се борио против Турака, а славу му је донела одбрана Беча 1683. За време његове владавине (од 1658) Срби су се, под вођством патријарха Арсенија Чарнојевића, доселили у јужну Угарску и у Срем.
1813 – Рођен је дански филозоф Серен Кјеркегор, зачетник филозофије егзистенцијализма („Или-или: фрагменти живота“, „Појам стрепње“, „Болест на смрт“, „Стадијуми на животном путу“, „Филозофске мрвице“).
1815 – Рођен је француски писац комедија и водвиља Ежен Мартин Лабиш. Неке од његових комедија убрајају се у најпопуларније комедије 19. века („Сламни шешир“, „Пут господина Перишона“).
1818 – Рођен је немачки филозоф Карл Хајнрих Маркс теоретичар модерног социјализма и комунизма. Са Фридрихом Енгелсом написао је 1848. Комунистички манифест („Прилог критици Хегелове филозофије права“, „Тезе о Фојербаху“, „Осамнаести бример Луја Бонапарте“, „Капитал – критика политичке економије“).
1821 – Умро је француски цар Наполеон I Бонапарта један од највећих војсковођа у историји, чији су освајачки походи изменили Европу. Умро је на острву Света Јелена као британски затвореник.
1846 – Рођен је пољски писац Хенрик Сјенкјевич аутор романа „Quo vadis“, и добитник Нобелове награде за књижевност 1905.
1855 – Црногорски кнез Данило I Петровић донео је Општи земаљски законик у који су унете имовинске и пореске реформе.
1860 – Италијански револуционар Дјузепе Гарибалди са својих „хиљаду црвених кошуља“ испловио је из Дјенове према Сицилији, коју је освојио крајем јула.
1883 – Рођен је српски композитор и музички писац Петар Коњовић, ректор Музичке академије у Београду, члан Српске академије наука и уметности и управник Музиколошког института („Кнез од Зете“, „Вилин вео“, „Коштана“, „Сељаци“).
1904 – На брду Волујица код Бара постављена је прва радио-телеграфска станица Марконијевог система на Балкану.
1930 – Британске власти у Индији ухапсиле су Махатму Гандија због његове кампање грађанске непослушности.
1936 – Италијанске трупе под командом фелдмаршала Пјетра Бадоља окупирале су Адис Абебу, престоницу Етиопије. Истог дана 1941. у ослобођени град ушао је етиопски цар Хаиле Селасије I.
1945 – Совјетске трупе су у Другом светском рату ушле у место Пинемунде, одакле су Немци испаљивали ракете „Фау 1“ и „Фау 2“. Америчке трупе су ослободиле немачки нацистички концентрациони логор Матхаузен.
1954 – Генерал Алфредо ССтреснер је војним ударом оборио председника Парагваја Федерика Чавеза, започевши тако 34-годишњу диктатуру.
1955 – Одлуком савезника, Савезна Република Немачка поново је стекла суверенитет.
1961 – Из Кејп Канаверала је лансиран космички брод „Меркјури“ прва космичка летелица САД с људском посадом, којим је управљао Ален Бартлет Шепард.
1977 – Умро је немачки државник и економиста Лудвиг Ерхард западнонемачки канцелар (1963-66) у време привредног опоравка земље након Другог светског рата.
1978 – Терористичка организација „Црвене бригаде“ саопштила је да је убила бившег премијера Италије Алда Мора, отетог у марту 1978. Његово тело пронађено је два дана касније у возилу у центру Рима.
1981 – Боби Сендс постао је први од десет припадника Ире који је умро у затвору Мејз, у Северној Ирској, од последица штрајка глађу.
1993 – Умро је амерички писац и интелектуалац Ирвинг Хоу чије је најпознатије дело „Свет наших очева“, студија о источно-европским Јеврејима имигрантима у Сједињеним Америчким Државама.
1999 – Индонезија и Португал потписале су документ којим је призната независност Источног Тимора.
2001 – Припадници побуњеничке групе УНИТА су у Анголи киднаповали 51 дечака и 9 девојчица из интерната за ратну сирочадкоји се налази изван Каксита, северо-источно од Луанде. Приликом побуне, погинуло је око 200 цивила.
2003 – Руанда је ослободила више од 22.000 затвореника, који углавном били умешани у масакр који је 1994. починила Хутска милиција, када је убијено око 800.000 етничких Тутсија и умерених Хута. У затвору је остало око 80.000 људи, где већина чека суђење.
2003 – Умро је Валтер Сисулу, један од ветерана у борби против белаца који су мањина у Јужној Африци и дугогодишњи пријатељ и ментор Нелсона Менделе, најпознатијег борца против апартхејда.
2004 – У аукцијској кући „Сотби“ у Њујорку Пикасова слика „Дечак са лулом“ постигла је цену од 104.168.000 долара, што је представљало свестки рекорд у аукцијској продаји слика до тада.
2005 – На парламентрним изборима у Великој Британији Лабуристичка партија Тонија Блера освојила је апсолутну већину у британском парламенту, а премијер Тони Блер трећи узастопни мандат.
2009 – Одлуком Жалбеног већа Хашког трибунала Веселину Шљиванчанину изречена је казна од 17 година затвора за злочине у Вуковару, уместо првобитне казне од 5 година. Истовремено, Жалбено веће је потврдило првостепену пресуду пуковнику бивше ЈНА Милету Мркшићу, којом је осуђен на 20 година затвора.
2012 – У Јапану је почео процес затварања последњег активног нуклеарног реактора, од 50 колико их је радило у земљи до катастрофе у Фокушими 2011. године.
2014 – Умро је Тимоти Џон Бајфорд битански режисер, сценариста и глумац који је већи део свог радног века провео у Србији. Иза њега су остале култне ТВ серије за децу: „Невен“, „Полетарац“, „Бабино унуче“, „Метла без дршке“, „Недељни забавник“.
2018 – Америчка свемирска агенција НАСА лансирала ка Марсу летелицу „Инсајт“ са циљем да истражи унутрашњост „црвене планете“ тако што ће робот изводити геолошка ископавања до дубине од пет метара и покушати да измери земљотресе на овој планети.
Kolumbija izručila svog najvećeg narko-bosa Sjedinjenim Američkim Državama
Преузмите андроид апликацију.