Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 4. новембар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1307 – Швајцарска Конфедерација је прогласила независност од Аустрије.

1650 – Родјен је енглески краљ Вилијам III Орански, који је током владавине од 1689. до 1702. учврстио краљевску власт, а победом над католичким краљем Џејмсом II 1690. поново успоставио власт у Ирској. По њему је касније назван протестантски покрет оранжиста који свечаним маршевима у Ирској обележава датум те победе изазивајуцхи протесте ирских католика.

1814 – Проглашен је норвешки устав, којим је та земља постала независна Краљевина Норвешка, везана за Шведску персоналном унијом.

1847 – Умро је немачки композитор и диригент Феликс Менделсон, оснивач конзерваторијума у Лајпцигу, истакнути представник музичког романтизма. Као пијаниста је дебитовао у деветој години, у 15. је написао прву симфонију, а у 16. мајсторско дело, сценску музику за „Сан летње ноћи“.

1890 – У Лондону је отворена прва линија подземне електричне железнице у свету.

1918 – Једну недељу пред завршетак Првог светског рата погинуо је енглески писац Вилфред Овен, чија поезија садржи снажну осуду рата. Знатно је утицао на послератну генерацију енглеских песника, а Бенџамин Бритн компоновао је на његове стихове музику коју је уврстио у свој монументални „Ратни реквијем“.

1922 – У долини краљева код Луксора у Египту енглески археолог Хауард Картер је открио гроб фараона Тутанкамона.

1931 – Друштво народа оптужило је Јапан због агресије на Манџурију. Због осуде светске јавности, Јапан је напустио Друштво народа у марту 1933.

1939 – На предлог председника Френклина Рузвелта, амерички Конгрес је донео закон Плати па носи о продаји ратног материјала. У марту 1941. изгласан је Закон о зајму и најму, са још већим повластицама земљама које су се бориле против фашизма у Европи.

1942 – Завршена је битка код Ел Аламејна у Другом светском рату у којој су Британаца под командом генерала Монтгомерија поразили немачко-италијански Афрички корпус генерала Ервина Ромела. Тиме је отворен пут искрцавању Савезника у северној Африци.

1946 – Основан је УНЕСКО (Организација УН за образовање, науку и културу).

1956 – Совјетске трупе су угушиле побуну у Мадјарској, а за новог премијера постављен је Јанош Кадар. Дотадашњи премијер Имре Нађ са још неколико сарадника склонио се у југословенску амбасаду у Будимпешти. Упркос гаранција нових власти да неће прогонити политичке затворенике, Нађје после напуштања амбасаде 22. новембра ухапшен и након монтираног процеса погубљен у јуну 1958.

1956 – Генерална скупштина УН усвојила је резолуцију о слању мировних снага на Блиски исток.

1956 – Умро је српски археолог Милоје Васић, који је вршио ископавања преисторијског насеља Винча. Један је од оснивача археологије у Србији, био је професор Београдског универзитета и члан Српске академије наука и уметности.

1966 – Најтеже поплаве у историји Италије захватиле су трећину земље. У Фиренци је знатно оштећено културно благо, укључујући многе фреске на зидовима палата и цркава.

1979 – Милитантни исламски фундаменталисти окупирали су амбасаду САД у Техерану и узели 90 таоца, од којих су 52 држали заточене 444 дана. Они су тражили изручење иранског шаха Резе Пахлавија, који је након збацивања са власти у исламској револуцији избегао из земље.

1980 – Републиканац Роналд Реган изабран је за председника САД који је на положају остао два мандата пошто је добио и изборе 1984. године.

1995 – У Тел Авиву је убијен израелски премијер Јицак Рабин, који је по доласку на власт 1992. почео процес помирења са Арапима. Атентат је извршио израелски екстремиста Јигал Амир, након мировног скупа на којем је учествовао премијер.

1998 – Након краћег примирја, на Косову су обновљени сукоби српских снага безбедности и наоружаних група косовских Албанаца.

2000 – У Београду је изабрана нова влада СР Југославије, прва од 1990. у којој не учествују чланови Социјалистичке партије Србије Слободана Милошевића.

2002 – Кина и десет држава чланица АСЕАН-а, потписале су уговор којим је основана највећа бесцаринска трговинска зона на свету, са преко 1,7 милијарди људи.

2004 – Сједињене Америчке Државе признале су Македонији њено уставно име Република Македонија.

2004 – Умрла је америчка глумица Џенет Ли позната по улози у филму Алфреда Хичкока „Психо“, за коју је била номинована за Оскара.

2008 – За председника Сједињених Америчких Држава изабран је по први пут афроамериканац Барак Обама, кандидат Демократске партије. Четири године касније освојио је нови председнички мандат.

2015 – Влада Србије донела је Одлуку о правним последицама престанка постојања Новинске агенције Тањуг, која је након 72 године рада званично престала да постоји истеком рока за приватизацију медија 31. октобра 2015.

2017 – Премијер Либана Саад Харири поднео је оставку током званичне посете Саудијској Арабији. Оставка је уследила пошто је неколико дана раније покушан атентат на њега.

2019 – Румунија је добила нову, мањинску владу на челу с премијером Лудовиком Орбаном, чиме је окончана политичка криза у овој земљи која је утицала и на формирање нове Европске комисије.

Nemačka: Pojačanom protivvazdušnom odbranom protiv sumnjivih dronova

Преузмите андроид апликацију.