Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 31. август

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

12 – Рођен је римски цар Калигула, запамћен као једна од најгротескнијих личности у историји. Његове екстраваганције попут наводне намере да свог коња прогласи конзулом, допринеле су да га сматрају лудим. Владао је од 37. до 41. године, када је убијен у завери преторијанаца.

1290 – Краљ Едвард I објавио је прокламацију о прогону Јевреја из Енглеске.

1422 – Умро је енглески краљ Хенри V који је током владавине од 1413. до смрти наставио Стогодишњи рат са Француском. Победио је Французе 1415. код Азенкура и освојио Париз. У Француској је и умро, а наследио га је деветомесечни син Хенри VI.

1811 – Рођен је француски писац Теофил Готје, претеча парнасоваца и протагонист доктрине „Уметност ради уметности“ (l’art pour l’art). Захтев за аутономијом уметности изнео је у предговору романа „Госпођица де Мопен“ (1836).

1867 – Умро је Шарл Бодлер, један од највећих француских песника 19. века, чија је поезија отворила нове путеве лирике и афирмисала нове облике песничког схватања света. Његова збирка „Цвеће зла“ (1857) једно је од најзначајнијих лирских дела 19. века.

1876 – Дворска клика сменила је турског султана Мурата V под изговором да је луд, неколико месеци пошто је дошао на власт, и довела на престо његовог брата Абдула Хамида II.

1887 – Основан је Стрељачки савез Србије, 36 година после формирања прве стрељачке дружине. Савез је 1909. примљен у Међународну стрељачку унију. Стрелци из Србије су први пут учествовали на међународним такмичењима у Лондону и Хамбургу.

1888 – У Лондону је нађено тело Мери Ен „Поли“ Николс прве жртве масовног убице жена, „Џека Трбосека“.

1898 – Рођен је књижевник Душан Матић један од најзначајнијих српских надреалистичких песника, члан Српске академије наука и уметности (збирке песама „Буђење материје“, „Књига ритула“, збирка есеја „Анина балска хаљина“).

1907 – У Петрограду је потписан споразум којим су Велика Британија и Русија поделиле „интересне сфере“ у Персији, Авганистану и на Тибету.

1920 – Прве радио-вести емитовала је станица 8МК у Детроиту, у Мичигену, САД.

1944 – Совјетске трупе и тенкови ушле су, у Другом светском рату, у главни град Румуније, Букурешт, где су их грађани одушевљено поздравили.

1957 – Малаја (Малезија) је стекла независност.

1962 – Тринидад и Тобаго су постали независна држава у оквиру Британског Комонвелта.

1962 – Умро је француски сликар Жорж Брак, једна од доминантних личности Париске сликарске школе. Упоредо с Пикасом увео је ликовни израз „кубизам“ (1908).

1969 – У авионској несрећи је погинуо амерички боксер Роки Марћано, бивши светски шампион у тешкој категорији. Титулу је освојио 1952, победом над америчким боксером Џое Волкотом, а са ринга се повукао непобеђен 1956.

1973 – Умро је амерички филмски режисер Џон Форд, аутор више од 200 филмова и добитник четири Оскара за филмове „Потказивач“, „Плодови гнева“, „Како је била зелена моја долина“ и „Миран човек“.

1977 – Председник СФР Југославије Јосип Броз Тито допутовао је у прву посету Кини.

1980 – Пољски раднички лидери потписали су, након двомесечног штрајка, споразум с Владом о праву на штрајк и признавању синдиката „Солидарност“, а Пољска је постала прва земља Совјетског блока у којој је дозвољен рад независног синдиката.

1983 – Сахрани вође филипинске опозиције Бениња Акина у Манили је присуствовало више од милион људи. Убијен је десет дана раније на аеродрому у Манили, када се вратио из трогодишњег избеглиштва у САД. Тиме је филипински диктатор Фердинанд Маркос уклонио најозбиљнијег противкандидата на изборима 1984.

1986 – Умро је Урхо Кеконен, најистакнутији фински политичар после Другог светског рата. Као председник Финске (1956-1982) и поборник мирољубиве политике и свестране сарадње међу државама, значајно је допринео сазивању Конференције о европској безбедности и сарадњи (КЕБС, касније ОЕБС) 1975. у Хелсинкију.

1986. – Умро је Хенри Мур, један од највећих енглеских вајара 20. века. Његове скулптуре су на многим јавним местима као што су зграда UNESCO-а у Паризу и Линколнов центар у Њујорку. Био је инострани члан Српске академије наука и уметности.

1991 – Узбекистан и Киргистан прогласили су независност од СССР, чиме је број република које су изашле из Совјетског Савеза порастао на десет.

1994 – Трупе СССР-а формално су окончале полувековно војно присуство у Источној Немачкој и на Балтику. Свечаности су присуствовали председник Русије Борис Јељцин и канцелар Немачке Хелмут Кол.

1997 – У аутомобилској несрећи у Паризу, погинула је британска принцеза од Велса Дајана Спенсер, бивша супруга британског престолонаследника принца Чарлса. У несрећи су живот изгубили и њен пратилац Доди ал Фајед и њихов возач Хенри Пол.

2003 – Кенија је укинула забрану рада покрета „Мау мау“ који је 1950-их година водио насилну борбу против британских колонизатора.

2005 – Погинуло је 1.199 Ирачана, а преко 460 је повређено током поворке с милион шиитских верника на мосту преко реке Тигар, у Багдаду, у паници због гласина да ће бомбаш-самоубица активирати експлозив.

2009 – Сукоби између војске Мјанмара и побуњеничке групе Коканг на кинеској граници су окончани. У њим је током три дана погинуло 26 припадника снага безбедности Мјанмара и осам побуњеника кинеске националне мањине, а око 30.000 људи је избегло у Кину.

2010 – Полиција је у Москви и Санкт Петербургу привела 130 припадника опозиције који захтевају слободу окупљања и којима полиција редовно одбија дозволу за одржавање протеста.

2011 – Умро је професор Радослав Стојановић, шеф Катедре за међународно право и међународне односе Правног факултета у Београду, дипломата, правни саветник Министарства спољних послова, један од оснивача Демократске странке и Демократске странке Србије.

2012 – Против водеће швајцарске банке УБС покренута је кривична истрага због сумње да је прала новац.

2015 – Суд БиХ осудио је бившег припадника Војске Републике Српске Оливера Крсмановића на 18 година затвора за злочине у Вишеграду. Проглашен је кривим за злочин против човечности по осам тачака због учешћа у убиствима, присилним нестанцима и другим нечовечним делима. Крсмановићу је суђено и у предмету у којем је са још девет особа оптужен за отмицу путника у Штрпцима и њихово убиство.

2018 – У експлозији у ресторану у Доњецку убијен је Александар Захарченко премијер Доњецке Народне Републике, чије се снаге, заједно са самопроглашеном проруском републиком у Луганску, боре против украјинске војске од 2014. године. У тим сукобима погинуло више од 10.000 људи.

2020 – Авион израелске авиокомпаније Ел Ал полетео је из Тел Авива за Уједињене Арапске Емирате на првом директном комерцијалниом лету између две земље које су, посредством САД, потписале споразум о успостављању дипломатских односа.

2021 – Последње америчке трупе повукле су се из Авганистана остављајући талибане на власти Терористички напади 11.септмбра 2001. навели су САД да пошаљу трупе у Авганистан како би се борили против терориста Ал-Каиде и талибанских милитаната.

UN apeluju za pomoć Pakistanu

Преузмите андроид апликацију.