Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 3. август

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

216. п.н.е. – Државник и генерал Картагине Ханибал је у Другом пунском рату код Кане, у југоисточној Италији, нанео најтежи пораз Римљанима у историји Римског царства. Рим је захватила паника, запамћена по изреци „Ханибал анте портас“ (Ханибал пред вратима).

1347 – Енглески краљ Едвард Трећи је у Стогодишњем рату заузео француски град Кале који је остао под енглеском влашћу до 1558.

1460 – Шкотског краља Џејмса Другог, кога су савременици називали „Џејмс гневног лица“, убили су Енглези током опсаде замка Роксбург.

1492 – Шпански морепловац Кристофер Колумбо испловио је на броду „Санта Марија“ из шпанске луке Палос де ла Фронтера на прво путовање према западу на којем је открио Америку.

1571 – Турци су, након 11-месечне опсаде, заузели град Фамагусту на Кипру и извршили масакр становништва.

1675 – Французи су победили холандску и шпанску флоту код Палерма и заузели Сицилију.

1770 – Рођен је Фридрих Вилхелм Трећи, пруски краљ од 1797. до 1840. Изгубивши рат с Наполеоновом војском био је присиљен Тилзитским миром (1807) да Наполеону преда готово пола државе. Један је од потписника савеза Света алијанса који су, после Наполеоновог пада, склопиле Русија, Пруска и Аустрија.

1778 – У Милану је отворена оперска кућа Скала дело архитекте Ђузепеа Пјермаринија.

1858 – Енглески истраживач Џон Спик открио је језеро Викторија, извориште реке Нил.

1872 – Рођен је Хакон Седми, норвешки краљ од 1905. до смрти 1957. Одбијањем да абдицира подстакао је свој народ да организују покрет отпора немачкој окупацији у Другом светском рату.

1881 – Британске трупе окупирале су египатски град Суец, што је Великој Британији омогућило да 1883. постане власница читаве зоне Суецког канала.

1884 – Завршен је железнички мост у Београду на реци Сави, а наредног месеца пуштена је у саобраћај пруга Земун-Београд. Мост је разаран у оба светска рата и потом обнављан.

1903 – Рођен је тунижански државник Хабиб Бен Али Бургиба, вођа борбе за независност и први председник Туниса од 1957. За доживотног председника проглашен је 1975, али је у државном удару 1987. збачен с власти.

1904 – Британци су напали Тибет и заузели главни град Ласу, а верски вођа далај лама је побегао у Ургу (Улан Батор).

1904 – С Волујице, брда изнад Бара, први пут су емитовани радио таласи на Балканском полуострву. Пуштању у рад радио-телеграфске станице присуствовало је више хиљада гостију и званица, међу којима књаз Никола и Гуљелмо Маркони (Гуглиелмо Марцони), један од проналазача бежичне телеграфије.

1914 – Немачка је објавила рат Француској, Белгија је одбацила захтев Немачке да њене трупе уђу у ту земљу, а Велика Британија је упозорила Немачку да би инвазија на Белгију значила општи рат у Европи.

1924 – Умро је енглески писац пољског порекла Џозеф Конрад, аутор поморских прича и романа („Лорд Џим“, „Ностромо“, „Срце таме“, „Тајфун“).

1936 – Амерички атлетичар Џеси Овенс је скоком у даљ од 8,06 метара освојио прву од четири златне медаље на Олимпијским играма у Берлину.

1940 – Литванија је формално постала део СССР под називом Литванска Совјетска Социјалистичка Република.

1954 – Умрла је Габријел Колет, једна од најпопуларнијих француских књижевница 1940-тих година. Била је чланица Академије Гонкур и Белгијске краљевске академије, а 1953. постала је официр Легије части.

1958 – Америчка атомска подморница „Наутилус“ је под командом Вилијама Андерсона прва прошла испод леденог покривача Северног пола.

1977 – Умро је кипарски архиепископ Макариос, вођа покрета за независност од Велике Британије и први председник Кипра од

1960. до смрти. Био је и један од истакнутих лидера Покрета несврстаних земаља.

1996 – УН су саопштиле да је војска племена Тутси у Бурундију побила хиљаде цивила племена Хуту у серији покоља између априла и јула.

2001 – У Београду је убијен бивши припадник Службе државне безбедности Момир Гавриловић, што је довело до најтеже политичке кризе у Демократској опозицији Србије од њеног доласка на власт октобра 2000, када је на изборима срушила десетогодишњи режим Слободана Милошевића.

2002 – Председник Владе Србије Зоран Ђинђић примио је у Прагу (Чешка) награду Фондације Полак за допринос развоју демократије у Србији.

2005 – Амерички астронаут Стив Робинсон је на свемирском броду „Дискавери“, лансираном 26. јула, обавио прву поправку у свемиру.

2008 – Умро је руски писац, нобеловац и један од најпознатијих совјетских дисидената Александар Солжењицин. Због критика Стаљиновог режима у делима о затворима за совјетске грађане – гулазима, 1974. му је одузето држављанство, након чега је протеран. У Русију се вратио после распада СССР. Најпознатија дела „Архипелаг ГУЛАГ“, „Први круг“, „Један дан у животу Ивана Денисовича“, „Одељење за рак“, „Црвени точак“ и „200 година заједно“.

2011 – Умро је руски пијаниста Николај Петров, професор Конзерваторијума у Москви.

2014 – У земљотресу у кинеској провинцији Јунан погинуло је 615 особа, док је 3.143 повређено.

2019 – У оружаном нападу у тржном центру у граду Ел Пасо, савезна америчка држава Тексас, убијено је 20 особа, нападач је ухапшен и осумњичен за расистички злочин.

 

Преузмите андроид апликацију.