Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
170 – Надбискуп Томас Бекет убијен је по налогу енглеског краља Хенрија II пред олтаром Кентерберијске катедрале. Раније близак краљев пријатељ и канцелар до избора за надбискупа 1162, успротивио се намери Хенрија II да ограничи црквену власт и одбио да положи заклетву на краљева „Кларендонска правила“ о односима цркве и државе. Папа Александар III прогласио га је 1173. свецем.
1721 – Французи су окупирали острво Маурицијус у Индијском океану. Острво је 1810. потпало под британску власт, а независност је стекло 1968.
1800 – Рођен је амерички проналазач Чарлс Гуђиер, који је 1839. открио процес вулканизације каучука. Његов изум допринео је брзом развоју индустрије гуме, посебно производњи аутомобилских гума.
1809 – Рођен је Вилијам Јуарт Гледстон, четири пута премијер Велике Британије између 1868. и 1894. Познат по политичким и социјалним реформама, сматра се једним од највећих британских државника. Легализовао је 1871. радничке синдикате и 1884. извршио тзв. трећу парламентарну реформу.
1825 – Умро је француски сликар Жак Луј Давид, оснивач и главни представник класицизма, члан Конвента и дворски сликар Наполеона И („Заклетва Хорација“, „Наполеоново крунисање“, „Породица Жерар“, „Убијени Мара“, „Госпођа Рекамје“).
1835 – Умро је Филип Вишњић, слепи песник-гуслар, Србин из Босне, који је опевао све значајније догађаје из Првог српског устанка. Вук Караџић је 1815. записао многе његове песме, међу којима су најпознатије „Почетак буне на дахије“ и „Бој на Мишару“.
1876 – Рођен је каталонски виолончелиста и диригент Пабло Казалс, који је отворио нову епоху у свирању виолончела. Напустио је Шпанију када је Франко дошао на власт и до смрти 1973. живео је у Француској и Порто Рику.
1890 – Амерички војници су код „Рањеног колена“ у Јужној Дакоти масакрирали више од 200 Индијанаца из племена Сијукс, међу којима је био велики број жена и деце.
1911 – Револуционарна привремена скупштина је за првог председника Кине изабрала Сун Јат Сена, чиме је, после више од три миленијума, укинута монархија.
1914 – Почела је битка код Сарикамиса у Првом светском рату у којој је много слабија руска војска нанела тежак пораз отоманској армији која је изгубила 77.000 од 95.000 војника.
1921 – Рођен је Добросав (Добрица) Ћосић који важи за једнг од највећих српских писаца друге половине 20. века („Деобе“, „Корени, „Време смрти“, „Отпадник, „Верник“, „Стварно и могуће“). Био је први председник Савезне Републике Југославије од јуна 1992. до јуна 1993, када је смењен на иницијативу Српске радикалне странке. Био је истакнути члан Савеза комуниста Србије до маја 1968, када је дошао у сукоб са политиком СКЈ јер је сматрао да су Срби угрожени у југословенској федерацији.
1940 – Немачко ваздухопловство извело је најтеже бомбардовање Лондона у Другом светском рату, које је британској престоници нанело највеће разарање од „великог пожара“ 1666. када су уништене четири петине града.
1944 – Совјетске трупе су у Другом светском рату ушле у Будимпешту.
1973 – Филипински диктатор Фердинанд Маркос, наставио је да влада по окончању другог председничког мандата, иако по Уставу није могао поново да буде биран. На основу ванредног стања које је завео 1972. владао је декретима док у побуни 1986. није збачен с власти.
1981 – Умро је хрватски књижевник Мирослав Крлежа, једна од најзначајнијих личности у културно-књижевним збивањима 20. века на југословенском простору. Од 1950. био је на челу Југословенског лексикографског завода и главни и одговорни уредник Енциклопедије Југославије. Његов обимни књижевни опус обухвата поезију, романе, приповетке, драме и есеје („Хрватски бог Марс“, „Повратак Филипа Латиновића“, Господа Глембајеви“, „У агонији“).
1989 – Парламент Чехословачке изабрао је за шефа државе чешког писца Вацлава Хавела, дугогодишњег дисидента под комунистичким режимом, који је као „државни непријатељ“ провео пет година у затвору. Хавел је наследио Густава Хусака који је под притиском јавности поднео оставку.
1992 – Савезна скупштина изгласала је неповерење првој влади СР Југославије и с места премијера сменила српског бизнисмена из САД Милана Панића. За вршиоца дужности премијера именован је потпредседник владе Радоје Контић. Панића је смењен због сукоба с председником Србије Слободаном Милошевићем о спровођењу мировне политике према бившим југословенским републикама.
1996 – Влада Гватемале и вође герилског покрета су потписали споразум којим је после 36 година званично окончан последњи и тада најдужи грађански рат у Централној Америци.
1999 – У невремену које је захватило више европских земаља живот је изгубило око 130 људи.
2001 – У Кабулу су по први пут патролирале авганистанске и британске трупе, што је била проба за мировне операције.
2001 – Око 300 људи је погинуло, а најмање 120 повређено у пожару који је избио од ватромета у трговинском центру у Лими, главном граду Перуа.
2004 – Умро је Џери Орбах амерички глумац који се прославио улогама на Бродвеју, у филмовима и у ТВ серији „Ред и закон“.
2008. – Умро је Владислав Лалицки, југословенски сценограф и костимограф, сликар чији је рад познат широм света. Лалицки је био илустратор више од 500 књига, сценограф и костимограф за преко 200 филмова и 500 позоришних представа међу којима су култне представе Атељеа 2012 „Драги мој лажљивче“, „Арсеник и старе чипке“, „Краљ Иби“, „Кафаница, судница, лудница“, „Коса“, „Чудо у Шаргану“.
2010. – Умро је Владан Батић, адвокат и политичар, председник Демохришћанске странке Србије, један од лидера некадашњег ДОС-а, посланик у више сазива Скупштине Србије и министар правде у Влади Србије (2001. – 2003.).
2013 – Погинуло је 18 особа, а више од 40 повређено у самоубилачком нападу на железничку станицу у Волгограду, на југу Русије, надомак нестабилног региона руског Кавказа.
2016 – Одлазећи председник САД Барак Обама потписао је декрет о увођењу нових санкција Русији због мешања у америчке председничке изборе и наложио протеривање 35 руских дипломата.
Преузмите андроид апликацију.