Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 28. септембар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњни дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

48. п.н.е – У Египту је убијен Гнеј Помпеј Велики, један од највећих римских државника и војсковођа, који је 69. године пре нове ере угушио Спартаков устанак, а 61. освојио Јерусалим. Римски Сенат изабрао га је за конзула 52, а власт је изгубио након пораза од Гаја Јулија Цезара у бици код Фарсале, после чега се склонио у Египат.

1066 – Нормански војвода Вилијам, будући енглески краљ Вилијам I Освајач, искрцао се са војском код Певенсија у јужној енглеској покрајини Сасекс и почео освајање Енглеске.

1841 – Рођен је француски државник Жорж Бенжамен Клемансо, премијер од 1906. до 1909. и од 1917. до 1920, када се повукао из политичког живота. У време Драјфусове афере објавио је у свом листу “Л’Орор” познато Золино писмо председнику Републике “Оптужујем”.

1864 – У Лондону је основана Прва интернационала (Међународно удружење радника), за коју је оснивачки документ под називом “Инаугурална адреса и Статут” написао Карл Маркс.

1895 – Умро је француски хемичар и биолог Луј Пастер, проналазач вакцина против беснила, антракса и црвеног ветра. Открио је и поступак конзервирања хране спречавањем размножавања бактерија, који је касније назван “пастеризација”. Оснивач је научних грана микробиологије и стереохемије. Организовао је 1888. чувени институт у Паризу, назван по њему.

1902 – Умро је француски писац Емил Зола, творац и најизразитији представник натуралистичког романа, аутор “Терезе Ракен”, “Жерминала”, “Нане” и других романа. Познат је и по отвореном писму (1898) председнику Француске под насловом “Оптужујем” у којем је открио махинације највиших војних кругова у “Драјфусовој афери”.

1914 – Умро је српски композитор и музички педагог Стеван Стојановић Мокрањац, члан Српске краљевске академије и хоровођа Београдског певачког друштва. Његово дело сматра се најзначајнијом етапом у развоју српске националне музике у 19. веку (“Руковети”, “Приморски напјеви”, “Литургија”).

1944 – Јединице Црвене армије су у Другом светском рату прешле у Србију на основу југословенско-совјетског договора.

1949 – Москва је једнострано отказала уговор о пријатељству и узајамној помоћи СССР и Југославије, што су потом учиниле и остале земље “социјалистичког лагера” – Мађарска 30. септембра, Бугарска и Румунија 1. октобра, Чехословачка 4. октобра.

1958 – У Француској је одржан референдум на којем је прихваћен нови устав, чиме је почело раздобље Пете Републике. Новим уставом ојачана је председничка власт.

1965 – Приликом ерупције вулкана на Филипинима, 56 километара јужно од Маниле, 184 особе изгубиле су живот.

1966 – Умро је француски писац Андре Бретон, теоретичар и оснивач надреалистичког покрета. Своје ставове о психоанализи и аутоматизму подсвести као основи уметничког стваралаштва изнео је у Манифестима надреализма (1924, 1930) (“Надреалистичка револуција”, “Нађа”, “Сјај земље”, “Изгубљени кораци”, “Праскозорје”, “Фатаморгана”, “Надреализам и сликарство”).

1970 – Умро је египатски државник Гамал Абдел Насер. Један од иницијатора војног удара којим је 23. јула 1952. свргнут краљ Фарук I, прогласио се премијером две године касније, а 1956. изабран је за председника Египта. Национализовао је Суецку компанију, што је у јесен 1956. довело до неуспешног англо-француско-израелског напада на Египат, а у јуну 1967. водио је и изгубио шестодневни рат са Израелом. Био је један од лидера Покрета несврстаних земаља.

1989 – У избеглиштву на Хавајима умро је бивши филипински диктатор Фердинанд Маркос  Председник Филипина постао је 1965, као један од најпопуларнијих политичара, а 1986. је на таласу масовних протеста збачен са власти, после чега је избегао на Хаваје.

1990 – У Скупштини Србије усвојен је нови Устав, уведен је вишестраначки политички систем, а покрајине Војводина и Косово изгубиле су атрибуте државности и постале територијалне аутономије.

1994 –  У невремену у Балтичком мору у близини финске обале потонуо је ферибот “Естонија”. У тој највећој мирнодопској поморској несрећи у Европи, погинуло је више од 900 људи.

1996 – У Вучитрну, на Косову, бачене су две експлозивне направе у круг војне касарне, а у селу Рудник и месту Подујево нападнуте су полицијске станице. Оружани напади косовских Албанаца на пунктове српске полиције учестали су у наредним месецима, што је почетком 1998. довело до отворених сукоба.

1998 – Након две недеље уличних немира и насиља који су запретили да ће оборити владу силом, албански премијер Фатос Нано поднео је оставку.

2000 – Савезна изборна комисија саопштила је коначне резултате председничких избора у СР Југославији, према којима Слободан Милошевић и Војислав Коштуница иду у други изборни круг. Сматрајући да су резултати фалсификовани, присталице Демократске опозиције Србије почеле су масовне протесте широм земље, а наредних 11 дана Србија пролази кроз најтежу политичку кризу од доласка Милошевића на власт.

2000 – Почео је палестински устанак (интифада). Непосредан повод била је посета тадашњег лидера израелске опозиције светим местима у јерусалимском старом граду. У наредне две године погинуло је више од 1.000 Палестинаца и више стотина Израелаца.

2001 – Савет безбедности УН укинуо је санкције Судану, уведене 1996. након што је та земља одбила да испоручи осумњичене за покушај атентата на египатског председника Хоснија Мубарака, 1995. у Етиопији. Укидање санкција су тражиле и Египат и Етиопија.

2003 – Умро је Алтеа Гибсон, први тениски играч тамне пути који је освојио Вимблдон и државно првенство САД.

2007 – У Њујорку су почели директни преговори делегација Београда и Приштине о статусу Косова у новом преговарачком процесу уз посредовање “тројке” Контакт групе. Београд је саопштио своје виђење суштинске аутономије у оквиру граница Србије, док је Приштина понудила “пријатељство и сарадњу две независне државе”.

2010 – Умро је Артур Пен режисер филмских класика међу којима су “Потера без милости”, “Бони и Клајд” и “Мали велики човек”.

2012 – Посмртни остаци кнеза Павла Карађорђевића, његове супруге Олге и сина Николе ексхумирани су у Лозани у Швајцарској и пренети у Србију, где су сахрањени у породичној гробници у Цркви светог Ђорђа на Опленцу код Тополе.

2013 – Савет безбедности УН једногласно је изгласао резолуцију о обезбеђивању и уништењу сиријског хемијског оружја. То је прва резолуција Савета безбедности од почетка сиријског конфликта (март 2011), пошто су Русија и Кина ветом блокирале три раније предложене резолуције у којима се вршио притисак на сиријског председника Башара ал Асада да оконча насиље у својој земљи.

2015 – Неколико милиона људи сваке године умре од излечивог облика рака јер ти пацијенти немају приступ радиотерапији или хирургији, наводи медицински часопис Лансет онколоџи.

Na današnji dan, 27. septembar

 

Преузмите андроид апликацију.