Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 23. октобар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

42. п.н.е. – Самоубиство је извршио Марко Јуније Брут, један од водја завере у којој је 44. убијен Јулије Цезар. Брут се убио после пораза који су републиканској војсци у бици код Филипа нанеле снаге Марка Антонија и Октавијана.

1596 – Турска војска султана Мухамеда III је код Ерлауа у Мађарској поразила аустријске трупе надвојводе Максимилијана.

1789 – Рођен је српски новинар и публициста Димитрије Давидовић, аутор првог устава у модерној српској историји познатог под именом Сретењски устав (1835). Покренуо је и уређивао „Новине сербске“ (1813-22) у Бечу, а потом је кратко време био министар просвете и уредник првих новина у Србији Милоша Обреновића.

1817 – Рођен је француски лексикограф и енциклопедиста Пјер Атаназ Ларус, издавач „Великог светског речника XIX века“ у 17 томова. Издавачка кућа „Ларус“ је после његове смрти 1875. наставила издавање енциклопедијских речника.

1912 – Почела је битка код Куманова у Првом балканском рату у којој је српска војска нанела тежак пораз турским трупама и присилила их да се повуку ка Битољу.

1917 – Америчке снаге ступиле су у прве борбене акције у Првом светском рату, код Линевила у Француској.

1917 – На седници Централног комитета руске Социјалистичке радничке партије (бољшевика) донета је одлука о подизању оружаног устанка. У припремама и извођењу Октобарске револуције од тада непосредно учествује Владимир Иљич Уљанов.

1940 – Рођен је бразилски фудбалер Едсон Арантес до Насименто), познат као Пеле, који се сматра најбољим играчем у историји фудбала.

1942 – Британска Осма армија генерала Бернарда Монтгомерија почела је офанзиву против немачких снага под командом Ервина Ромела у египатској пустињи код места Ел Аламејн. Једна од најзначајнијих битака у Другом светском рату окончана је 12 дана касније победом Британаца, након чега је уследило искрцавање савезника на тло северне Африке.

1944 – Совјетска Црвена армија ушла је у Другом светском рату у Мађарску.

1944 – Пребацујући се преко Дунава у тек ослобођени Београд, у Другом светском рату је погинуо Иван Милутиновић, један од вођа Народноослободилачког рата и високи функционер Комунистичке партије Југославије.

1944 – У филипинском заливу Лејте почела је једна од највећих поморско-ваздушних битака у Другом светском рату, у којој је учествовала готово цела јапанска флота и три четвртине флоте САД. Окончана је поразом Јапанаца 25. октобра.

1954 – После серије састанака у Паризу, СССР, САД, Велика Британија и Француска споразумеле су се да окончају окупацију Немачке.

1956 – Уличним демонстрацијама студената и радника у Мађарској је почела антикомунистичка побуна, коју су совјетске трупе угушиле у крви 4. новембра 1956.

1958 – Руски писац Борис Пастернак добио је Нобелову награду за књижевност за роман „Доктор Живаго“ који је постао бестселер на Западу, док у СССР тада још није био објављен.

1961 – Бившем генералном секретару УН Швеђанину Хјалмару Агне Дагу Хамаршелду, који је под неразјашњеним околностима погинуо у авиону у време конгоанске кризе, постхумно је додељена Нобелова награда за мир.

1973 – Северновијетнамски мировни преговарач Ле Дук То одбио је Нобелову награду за мир уз образложење да у његовој земљи још нема мира.

1983 – У нападу са камионима напуњеним експлозивом на штаб америчких маринаца у Бејруту и оближњу зграду у којој су били француски војници, погинуо је 241 амерички војник и 58 француских војника.

1983 – На акушерској клиници у Загребу рођена је прва југословенска беба из епрувете.

1990 – Украјински премијер Виталиј Масол је принуђен да поднесе оставку после масовних студентских протеста. То је био први функционер Совјетског Савеза који је отишао са власти под притиском јавности.

1991 – Представници 19 земаља потписали су на међународној конференцији у Паризу у организацији УН мировни споразум ради окончања 13-годишњег грађанског рата у Камбоџи.

2001 – ИРА је објавила да почиње разоружавање, после чега је Велика Британија укинула четири безбедносна пункта.

2002 – Чеченски терористи су упали у московско позориште Дубравка и око 800 таоца држали три дана у заточеништву, захтевајући повлачење руских снага из Чеченије. Приликом упада руских специјалаца у позориште погинуло је 37 отмичара и 67 талаца, док је њих 750 ослобођено.

2003 – Чанг Меј-линг, удовица Чанг Кај-шека и некада најмоћнија жена у Кини, умрла је у свом дому у Њујорку.

2004 – На Косову су одржани парламентарни избори, које је већина косовских Срба бојкотовала. То су други избори од 1999. када су власт у тој покрајини преузеле УН.

2008 – У експлозији бомбе подметнуте под аутомобил убијен је хрватски новинар Иво Пуканић, главни и одговорни уредник недељника „Национал“.

2012 – Преминуо је Вилхелм Брасе, фотограф који је у Аушвицу по налогу нациста снимио између 40.000 и 50.000 фотографија логораша осуђених на смрт, а чији су сачувани негативи помогли да одговорни за ова злодела буду осуђени.

2017 – На парламентарним изборима у Јапану Либерално демократска партија премијера Шинзо Абеа заједно са коалиционим партнерима освојила је готово две трећине места у Доњем дому парламента.

2019 – Британска полиција је пронашла је тела 39 миграната у камиону источно од Лондона. Ово није први такав случај у Европи који указује на опасности с којима се суочавају мигранти у мрежи кријумчара људи и напора европских власти да се заустави илегална миграција.

Sunak potvrdio kandidaturu za premijera Velike Britanije

Преузмите андроид апликацију.