Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.

19. п.н.е – Умро је Публије Вергилије Марон, прослављени песник царског Рима, аутор националног јуначког епа “Енеида”. Сматра се највећим песником антике и узором латинског и западноевропског стваралаштва. Данте га је узео за водича кроз подземље (“Пакао”) у Божанственој комедији (“Георгике”, “Буколике”, “Еклоге).
1327 – Енглески краљ Едвард II убијен је у замку Беркли. Сматра се да су злочин извршили краљица Изабела и њен љубавник Роџер де Мортимер, који је потом владао у име престолонаследника Едварда III.
1452 – Рођен је италијански верски и политички реформатор Дјироламо Савонарола, доминикански калуђер који је због сукоба са папом Александром VI, спаљен као јеретик 1498. Његов лик инспирисао је многа књижевна дела и контроверзне расправе – сматран је мрачним фанатиком, претечом реформације, мучеником и свецем.
1792 – На првој јавној седници Конвента (револуционарног парламента) укинута је монархија у Француској.
1832 – Умро је шкотски писац Валтер Скот, аутор историјских романа “Роб Рој”, “Ајванхо”, “Веверли”… Скупљао је и народне песме и писао епове из историје Шкотске. Издао је у енглеском преводу и нашу народну песму “Хасанагиница”. Извршио је значајан утицај на европски роман.
1846 – Рођен је српски политичар и писац Светозар Марковић, оснивач социјалистичког покрета у Србији и први теоретичар реализма у српској литератури. Покренуо је први социјалистички лист у Србији “Раденик” (1871). Његове идеје су имале велики утицај на развој социјалистичке идеологије и политике у Србији и на Балкану (“Србија на истоку”, “Начела народне економије”, “Певање и мишљење”).
1860 – Умро је немачки филозоф Артур Шопенхауер. Његову дубоко песимистичну филозофију прихватила је генерација разочарана неуспехом националних покрета 1848 у Европи, а у филозофији и књижевности нашла је одраза у делима Фридриха Ничеа и Томаса Мана (“Свет као воља и представа”, “Парерга и паралипомена”).
1866 – Рођен је енглески књижевник Херберт Џорџ Велс, који је својим првим романом “Времеплов” утемељио научну фантастику (“Невидљиви човек”, “Рат светова”).
1938 – Влада Чехословачке прихватила је британско-француски план о препуштању Судетске области нацистичкој Немачкој.
1939 – Румунски фашисти, припадници “Гвоздене гарде”, убили су премијера Румуније Арманда Калинескуа.
1949 – У Кини је формирана Централна народна влада на челу са Мао Цедунгом, који је 1. октобра прогласио Народну Републику Кину.
1956 – У атентату је смртно рањен никарагвански диктатор Анастазио Сомоза. Умро је осам дана касније, а наследио га је син Луис.
1957 – Умро је норвешки краљ Хакон VII који је владао од 1905, када га је, након укидања норвешко-шведске уније, норвешки парламент изабрао за краља. У Првом светском рату одржао је неутралност Норвешке, а када су Немци у Другом светском рату окупирали Норвешку, избегао је у Лондон и формирао избегличку владу. Наследио га је син Олаф V.
1964 – Малта је постала независна после 164 године британске владавине.
1972 – Председник Филипина Фердинанд Маркос завео је ванредно стање у земљи и ставио у затвор хиљаде противника његовог режима. Маркос је остао на власти до 1986.
1973 – Југославија је прекинула дипломатске односе са Чилеом, десет дана после пуча генерала Аугуста Пиночеа, у којем је убијен председник Салвадор Аљенде.
1974 – Умро је амерички филмски глумац Волтер Бренан, први глумац који је добио три Оскара, а познат пре свега по бројним епизодним улогама у вестерн-филмовима (“Моја драга Клементина”, “Црвена река”, “Рио Браво”).
1992 – Мексико и Ватикан су успоставили пуне дипломатске односе после прекида од 130 година.
1993 – Председник Русије Борис Јељцин распустио је парламент под оптужбом да посланици у парламенту блокирају уставне реформе и изборе. Побуњени посланици забарикадирали су се у згради парламента, одакле су истерани уз помоћ војске 4. октобра.
1996 – На аеродрому у Боготи, у авиону председника Колумбије Ернеста Сампера, који је био спреман да полети у САД, после анонимне пријаве, пронађено је око четири килограма хероина. Председник је осумњичен за везе са нарко-мафијом, док је његова влада саопштила да се ради о наместаљци.
1999 – На Тајвану је у земљотресу погинуло 2.100 људи, а повређено око 8.700.
2000 – Руска влада је одлучила да замрзне уговор са Ираном о продаји ласерске технологије, након што су САД изразиле забринутост због могућности њеног коришћења у изради нуклеарног оружја.
2003 – Након 14 година осматрања планете Јупитер и њених сателита, НАСА је уништила посматрачки брод Галилео.
2008 – Странка Социјалних демократа и њени коалициони партнери Уистину и Либерално-демократска странка добили су већину на парламентарним изборима у Словенији која добија нову владу са Борутим Пахором на челу.
2008 – Премијер Израела Ехуд Олмерт предао је оставку председнику Републике Шимону Пересу, пошто је у јулу оптужен за корупцију и злоупотребу положаја.
2012 – Премијер Норвешке Јенс Столтенберг реконструисао је своју владу левог центра, пет министара је променило ресоре или изгубило министарску функцију, годину дана пред парламентарне изборе.
2014 – Свет је у 2013. избацио много више угљен-диоксида у атмосферу него икада раније, а три највећа загађивача су Кина, САД и Индија, наводи се у извештају уочи самита УН о клими.
2014 – Премијер Јемена Мохамед Салем Басиндва поднео је оставку, услед вишедневног насиља у којем је у престоници те земље Сани погинуло 140 људи, а више стотина напустило своје домове.
Преузмите андроид апликацију.