Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
419 – У Стогодишњем рату Француске и Енглеске, град Руан предао се енглеском краљу Хенрију V, који је тиме окончао освајање Нормандије.
1736 – Рођен је шкотски инжењер и физичар Џејмс Ват. Развио је и усавршио конструкцију парне машине (1765) која је постала главни покретач Индустријске револуције од друге половине 18. века.
1785 – У Новом Саду је умро Захарија Стефановић Орфелин, песник, историчар, научник, богослов, издавач, картограф, калиграф, преводилац, лексикограф и фармацеут. Рођен у Вуковару 1726, био је један од најпросвећенијих Срба 18. века. Његово најзначајније књижевно дело је „Живот Петра Великог“, а дело „Калиграфија“ (1778) донело му је чланство у Бечкој уметничкој академији.
1809 – Рођен је амерички писац Едгар Алан По. За живота готово непознат, постао је један од најутицајнијих песника када су вредност његовог дела открили француски песници Бодлер, Маларме и Валери. У спису „Филозофија композиције“ анализирао је песнички поступак најчувеније поеме „Гавран“. Његове кратке приповетке сматрају се претечом детективског романа.
1853 – У Риму је први пут изведена Вердијева опера „Трубадур“.
1878 – Српска војска је у рату с Турском освојила Врање.
1899 – Велика Британија и Египат су успоставили заједничку контролу над Суданом.
1902 – У Петрограду је рођен византолог Георгије Острогорски. Дугогодишњи професор византијске историје на Београдском универзитету и оснивач Византолошког института Српске академије наука и уметности, једно је од највећих имена византологије 20. века. У многобројним делима проучавао је све видове живота Византије, а његова „Историја Византије“ преведена је на више светских језика.
1916 – На грчко острво Крф у Јонском мору почеле су да стижу прве јединице српске војске после повлачења преко Албаније у Првом светском рату. До априла је на Крф дошло 140.000 српских војника.
1918 – Бољшевици су у Петрограду распустили Уставотворну скупштину Русије.
1919 – Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је у Србији и Црној Гори заменила јулијански календар грегоријанским који је у другим деловима новостворене државе већ био у употреби. Српска православна црква је задржала јулијански календар.
1938 – Умро је Бранислав Нушић, највећи српски и југословенски комедиограф, члан Српске краљевске академије. Узори су му били Гогољ и ранији српски комедиографи Стерија и Трифковић. Његове комедије и данас су на позоришним репертоарима („Сумњиво лице“, „Госпођа министарка“, „Народни посланик“, „Протекција“, „Ожалошћена породица“, „Покојник“).
1938 – Ваздухопловство генерала Франсиска Франка бомбардовало је у Шпанском грађанском рату Барселону и Валенсију. Погинуло је најмање 700 људи.
1945 – Совјетска Црвена армија у продору ка Берлину у Другом светском рату, заузела је пољски град Краков.
1966 – Индира Ганди је изабрана за председницу Владе Индије, осам дана после изненадне смрти премијера Лала Бахадура Шастрија. Сики екстремисти, припадници њеног личног обезбедења убили су је 31. новембра 1984. испред резиденције у Њу Делхију.
1983 – Умро је лекар и научник Александар Костић, аутор првих југословенских уџбеника „Основе хистологије“ и „Основе ембриологије“ и „Медицинског речника“ који је преведен на више страних језика.
1983 – У Боливији је ухапшен ратни злочинац Клаус Барби, злогласни нацистички шеф Лиона у Француској под немачком окупацијом у Другом светском рату.
1989 – СССР је саопштио да ће једнострано повући из Европе део нуклеарних ракета кратког домета.
1993 – Прве америчке јединице напустиле су Сомалију после неуспеле интервенције САД у тој афричкој земљи.
1995 – Руске трупе заузеле су председничку палату у Грозном, главном граду Чеченије.
2000 – У егзилу у Тунису је умро бивши италијански премијер Бетино Кракси, који је напустио Италију 1994. након што је оптужен за корупцију.
2002 – Умро је Марти Миетунен који је, као припадник Партије центра, од 1950-тих до касних 1970-тих био члан неколико влада у Финској, а потом и премијер у више мандата.
2003 – Власти у Индији су саопштиле да је од веома велике хладноће у деловима Индије, Бангладеша и Непала, од децембра 2002. умрло 1.300 људи широм тог региона.
2003 – Умрла је новинарка Франсоаз Жиру која је писала о политици, сексу и феминизму. Била је главна и одговорна уредница магазина за жене „Ел“, и суоснивачица водећег недељника „Л’Експрес“. Жиру је била прва министарка Француске за женска питања.
2006 – Умро је ветеран соула Вилсон Пикет познат по хитовима „Mustang Sallhy„, „In the Midnight Hour“ и „Fanky Broadway„.
2007 – У Истанбулу је убијен новинар Хрант Динк, истакнути члан јерменске заједнице у Турској и честа мета националистичких напада због изјава о геноциду над Јерменима у Првом светском рату.
2009 – Адвокат Станислав Маркелов и новинарка Нове Газете Анастасија Бабурова, која је радила на истраживању неонацистичких група у Русији, убијени су у Москви.
2011 – Европски парламент у Стразбуру је ратификовао Споразум Србије и ЕУ о стабилизацији и придруживању (ССП) и изгласао Резолуцију о европској интеграцији Србије, којом се позивају преостале чланице Уније да ратификују тај споразум и пружа подршка пријему Србије у ЕУ.
2013 – Четвородневна криза са таоцима у гасном постројењу на југу Алжира окончана је упадом специјалних алжирских снага. У обрачуну су погинула 32 екстремиста и 23 таоца, док је 107 страних талаца и 685 Алжираца ослобођено.
2015 – Умро је професор Факултета политичких наука и бивши амбасадор Србије у Француској Предраг Симић.
2016 – Умро је Еторе Скола, италијански редитељ више од 40 играних и документарних филмова, од којих су најпознатији „Добар, лош, зао“ (Brutti, sporchi e cattivi), „Посебан дан“ (Una Giornata particolare) и „Viva Italia.
2017 – Лавина је ударила у хотел на планини Гран Сасо у италијанском региону Абруцо и усмртила 29 људи.
Преузмите андроид апликацију.