Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 18. октобар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1405 – Рођен је Енеа Силвио Пиколомини, папа Пије II од 1458, који је покушао да уједини Европу у крсташки поход против Турске. Његови историјски списи садрже вредне податке о европским народима, укључујући и јужнословенске народе.

1469 – Краљица Исабела од Кастиље удала се за арагонског краља Фернанда II, чиме су под једном круном уједињене готово све шпанске хришћанске земље.

1685 – Француски краљ Луј XIV поништио је Нантски едикт и тиме лишио хугеноте (протестанти) верских и грађанских слобода које им је 1598. гарантовао краљ Анри IV. Око 200.000 хугенота, углавном интелектуалаца, након тога је емигрирало у суседне земље.

1692 – Постављен је камен темељац Петроварадинске тврђаве код Новог Сада, која је постала једно од најзначајнијих аустријских стратешких утврђења у борби против Турака.

1697 – Рођен је италијански сликар Ђовани Антонио Канал, познат као Каналето, чувени мајстор венецијанских пејсажа.

1842 – Рођен је српски политичар, економиста и историчар Чедомиљ Мијатовић, члан Српске краљевске академије, утемељивач Народне банке Србије. Као шеф српске дипломатије потписао је са Аустро-Угарском 1881. Тајну конвенцију, а као министар финансија је увео динар као новчану јединицу у Србији и метарски систем мера.

1860 – Британске трупе су, током Опијумског рата спалиле до темеља Јуанмингјуан, летњу царску палату у Пекингу.

1865 – Умро је енглески државник Хенри Џон Темпл, познат као лорд Палмерстон. Као премијер (двапут између 1855. и 1865), био је главни заговорник Опијумског рата против Кине и Кримског рата против Русије. Брутално је угушио устанак у Индији.

1867 – САД су формално преузеле суверенитет над Аљаском коју су 30. марта 1867. купиле од Русије за 7,2 милиона долара.

1893 – Умро је француски композитор Шарл Гуно, који се прославио операма “Фауст” (1859) и “Ромео и Јулија” (1867), као и обрадом Баховог Првог прелудијума под називом “Медитације” или “Аве Марија”.

1922 – Основана је Британска радио компанија (ББЦ).

1925 – Рођена је грчка глумица Мелина Меркури, веома ангажована шездесетих година 20. века у борби против војне хунте, потом министар културе у влади грчких социјалиста (“Циганин и џентлмен”, “Никад недељом”, “Федра”, “Слатка птица младости”).

1926 – Рођен је Чак Бери, амерички композитор и певач, зачетник рокенрола.

1931 – Умро је амерички проналазач Томас Алва Едисон. Патентирао је више од 1.000 изума, међу којима су електрична сијалица са угљеним влакном, фонограф, микрофон, кинетоскоп. У његовој чувеној лабораторији у Менло Парку, близу Њујорка радио је 1884. и Никола Тесла.

1967 – Совјетски васионски брод “Венера 4” ушао је у атмосферу Венере као прва летелица у историји астронаутике и емитовао податке на Земљу. Контакт је изгубљен када је брод био 27 километара изнад површине Венере.

1989 – Под притиском масовних демонстрација генерални секретар Јединствене социјалистичке партије Источне Немачке Ерих Хонекер поднео је оставку, за новог шефа партије изабран је Егон Кренц, али су антивладине демонстрације настављене.

1991 – На другом пленарном заседању Конференције о Југославији у Хагу председник Србије Слободан Милошевић одбио је предлог Декларације о Југославији којом је било предвиђено да бивше федералне јединице постану суверене и независне републике, међународно признате. Председник Србије је касније одбио све остале верзије “Споразума за опште решење кризе” у бившој СФР Југославији које су нудили међународни посредници.

1991 – Телевизија Београд је почела да емитује програм преко сателита.

1998 – Тајвански изасланик Ку Чен Фу разговарао је на крају шестодневне посете Кини с кинеским председником Ђангом Цемином, што је био први сусрет на највишем нивоу двеју страна од 1949.

1998 – Најмање 700 људи је погинуло у експлозији нафтовода на југу Нигерије.

2000 – Председник Црне Горе Мило Ђукановић одбио је учешће у влади СР Југославије и заложио се за наставак политичког дијалога Србије и Црне Горе о новој државној заједници.

2001 – Четворица следбеника Осаме бин Ладена, вође терористичке организације Ал Каида, осуђени су у Њујорку на доживотну робију без права жалбе за бомбашке нападе 1998. године на америчке амбасаде у Африци.

2002 – На московском булевару Нови Арбат убијен је Валентин Цветков, гувернер Магадана, региона на далеком истоку Русије.

2007 – Више од 130 људи је погинуло, а више од 250 је рањено у Карачију, у експлозији аутомобила бомбе у непосредној близини конвоја у којем се налазила бивша пакистанка премијерка Беназир Буто која се тог дана вратила у земљу након осам година избеглиштва. Беназир Буто убијена је два месеца касније (27. децембра) у самоубилачком нападу у предграђу Исламабада.

2008 – Лидери Демократске странке и Социјалистичке партије Србије, Борис Тадић и Ивица Дачић, потписали су Декларацију о политичком помирењу тих странака.

2011 – Умро је амерички новинар, сценариста, продуцент и режисер Норман Корвин чије су радијске емисије о Другом светском рату биле прекретница у области радијског програма.

2017 – Шумски пожари однели су више од 100 живота за мање од четири месеца у Португалу. Влада је критикована због начина руковођења одбраном од пожара услед чега је министарка унутрашњих послова Констанса Урбано де Соуза поднела оставку.

Rusija će razmotriti prebacivanje američkog zatvorenika

 

Преузмите андроид апликацију.