Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 16. децембар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1653 – Вођа енглеских парламентариста у грађанском рату против монархиста Оливер Кромвел проглашен је доживотним лордом протектором Енглеске, Шкотске и Ирске.

1773 – Незадовољна високим увозним царинама и британском колонијалном влашћу, група америчких колониста маскирана у Индијанце, побацала је у бостонској луци у море сандуке чаја с једног британског брода. Тај догађај, касније назван „бостонска чајанка“, наговестио је амерички рат за независност започет 1775.

1775 – Рођена је енглеска књижевница Џејн Остин, чије је дело почетком 20. века сврстано међу писце „велике традиције“. Сматра се најчитанијим романописцем међу ауторима који су стварали пре викторијанског периода („Разум и осећајност“, „Гордост и предрасуда“, „Менсфилдски парк“, „Ема“, „Нортагентска опатија“, „Наговарање“).

1835 – У великом пожару који је захватио Њујорк уништено је 600 грађевина.

1838 – Бури су се, током Велике сеобе, бежећи од британске колонијалне власти, сукобили са племеном Зулу и у бици на Крвавој Реци побили 3.000 припадника тог јужноафричког племена.

1859 – Умро је немачки филолог Вилхелм Грим који је са братом Јакобом сакупио и објавио чувене приче и бајке за децу. С братом је радио и на истраживању немачког језика, фолклора и културе, а сам се бавио изучавањем споменика старог немачког језика.

1885 – У Сарајеву је почео да излази српски књижевни лист „Босанска вила“, који је био веома цењен у босанским књижевним круговима. Покренут као часопис који ће се бавити српском културном баштином, временом је прерастао у угледни лист у којем су сарађивали истакнути писци свих националности, као и књижевници изван босанскохерцеговачког круга. До 1887. га је уређивао Никола Шумоња, а потом до забране 15. јуна 1914. Никола Кашиковић.

1916 – Убијен је руски монах и пустолов Григориј Распућин који је као тобожњи видовњак и чудотворац успео да се наметне за особу од поверења последњем руском цару Николи II и његовој жени царици Александри. Убила га је група официра да би спасили углед монархије.

1917 – Рођен је енглески писац Артур Чарлс Кларк, популаризатор астронаутике и аутор чувених научно-фантастичних романа, међу којима су најпознатији „2001: одисеја у свемиру“, „3001: коначна одисеја“, „Крај детињства“.

1920 – У једном од најтежих земљотреса у свету, у кинеској провинцији Гансу погинуло је око 180.000 људи.

1921 – Умро је француски композитор Камиј Сен Санс, клавирски виртуоз и диригент, један од оснивача друштва за неговање и унапређење француске музике. Његов огромни опус обухвата музичка дела свих врста међу којима су најпознатије опера „Самсон и Далила“ и композиција за камерни састав „Карневал животиња“.

1931 – Умро је српски историчар и свештеник Димитрије Руварац, професор и ректор Карловачке богословије, од 1882. архимандрит манастира Гргетега. Установио је критичку школу у српској историографији, уводећи филолошки метод у анализу историјских извора. Аутор је бројних расправа и студија („Преглед домаћих извора старе српске повеснице“).

1934 – Пуштен је у саобраћај први београдски друмски мост преко Саве, назван „Земунски мост краља Александра“. Дигнут је у ваздух у априлу 1941, а на месту висећег моста подигнут је 1957, мост незванично назван „Бранков мост“.

1944 – Немци су у Другом светском рату пробили у Арденима савезничке линије одбране, изненадивши америчке снаге и почели контраофанзиву на западном фронту, У борбама окончаним немачким поразом, савезници су изгубили 77.000 војника а Немци 130.000.

1944 – У авионској несрећи изнад Ламанша погинуо је амерички џез-музичар Глен Милер (Гленн Миллер).

1949 – Вођа борбе за независност Ахмед Сукарно изабран је за првог председника Индонезије после стицања независности земље од Холандије.

1966 – Савет безбедности УН је на предлог Велике Британије једногласно изгласао економске санкције против режима беле мањине у Родезији.

1971 – Пакистанске трупе предале су се индијској војсци и Ослободилачкој армији Источног Бенгала. Тиме је окончан индијско-пакистански сукоб и сачувана независност новостворене државе Бангладеш која је прокламована у марту 1971.

1993 – Шест земаља чланица Европске уније (Велика Британија, Немачка, Француска, Италија, Холандија и Данска), упркос противљењу Грчке, признало је Бившу Југословенску Републику Македонију.

1995 – Савет безбедности УН дао је НАТО снагама овлашћење да преузму надлежност над мировним операцијама у Босни. Тиме је окончана мисија УНПРОФОР-а и створени правни услови да НАТО почне мисију надгледања спровођења мира у Босни (ИФОР).

1997 – На суђењу у Приштини 15 косовских Албанаца оптужених за тероризам и припадност илегалној организацији „Ослободилачка војска Косова“ осуђени су на казне затвора од четири до 20 година.

2001 – Први амерички брод од 1962, када су САД увеле ембарго против Кубе, стигао је у луку у Хавани, носећи око 500 тона смрзнуте хране.

2003 – Швајцарски парламент прихватио је резолуцију којом се убијање Јермена у отоманском царству током Првог светског рата изједначава са геноцидом.

2004 – Уставни суд Румуније потврдио је избор Трајана Басескуа за председника Румуније, који на том месту замењује Јона Илијескуа.

2008 – Погинуло је 120 тамилских побуњеника и 25 војника у борбама на северу Шри Ланке. Тамилски тигрови су хиндуисти и боре се од 1972. године за независност северног и североисточног дела Шри Ланке, земље у којој 75 одсто становништва чине будисти. Процењује се да је током три деценије сукоба изгинуло око 70.000 људи.

2012 – На парламентарним изборима у Јапану победила је конзервативна Либерално-демократска партија са тврдом националистичком политиком у околностима затегнутих суседских односа са Кином. Острва које Јапан зове Сенкаку, а Кина Диаоју, су у центру дугогодишњег територијалног спора који се заоштрио средином септембра када је Токио национализовао један део тих острва у Источном кинеском мору.

2014 – У терористичком нападу на школу у Пешавару, Пакистан, убијено је 148 деце, учитеља и свих седам нападача. Напад је трајао скоро седам сати и у њему је рањено више од 120 ђака и наставника.

2016 – Од почетка године умрло је или нестало 7.189 миграната и избеглица, већина њих (70 посто) покушавајући да пређе Средоземно море, саоштила је Међународна организација за миграције (ИОМ).

Na današnji dan, 15. decembar

 

Преузмите андроид апликацију.