Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 14. март

Прочитајте најзаниљмивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1995. Астронаут Норман Тагард постао је први Американац који је полетео у космос руском ракетом, лансираном с космодрома у Бајконуру у Казахстану.

1489 Краљица Кипра, Венецијанка Катарина Корнаро, последња владарка из династије Лизињан, уступила је своју краљевину Млетачкој Републици.

1558 Немачки цар Фердинанд I узео је титулу Светог римског цара без уобичајеног папиног крунисања.

1804 Рођен је аустријски композитор Јохан Штраус Старији који је бечком валцеру дао облик и знатно допринео његовој популарности. Компоновао је више од 150 валцера, од којих је најпознатији „Лорелај-Звуци Рајне“, велики број маршева, међу којима и чувени „Марш Радецки“, полке, кадриле.

1820 Рођен је Виторио Емануеле II последњи краљ Сардиније (од 1849) и први краљ уједињене Италије од 1861. до смрти 1878. Популарни „падре делла патриа“, Виторио Емануеле II је увео парламентарно уређење у Италију.

1864 Енглески истраживач Самјуел Бејкер открио је други извор реке Нил у источној Африци и назвао га Албертово језеро.

1879 Рођен је немачки научник Алберт Ајнштајн, најистакнутији теоретичар физике у 20. веку, творац теорије релативитета (1916), добитник Нобелове награде за физику 1921. Из Немачке је емигрирао у САД 1933, после доласка нациста на власт. На његово упозорење 1939. да би Немци могли направити атомску бомбу, САД започеле истраживачки рад за изградњу тог оружја. Био је ожењен српском математичарком Милевом Марић.

1883 У Лондону је умро немачки филозоф и економист Карл Маркс, најзначајнији теоретичар модерног социјализма и комунизма у 19. веку. С Фридрихом Енгелсом објавио је 1848. „Комунистички манифест“ („Прилог критици Хегелове филозофије права“, „Тезе о Фојербаху“, „Осамнаести бример Луја Бонапарте“, „Капитал критика политичке економије“).

1891 Подморница „Монарх“ је поставила телефонски кабл на дну канала Ламанш, припремајући прву телефонску везу Велике Британије с континентом.

1932 Рођен је југословенски песник, новинар, писац филмских сценарија и радио драма Мирослав Антић. Објавио је више од 30 књига, међу којима и збирке песама за децу „Плави чуперак“, „Насмејани свет“, „Шашава књига“.

1932 Самоубиство је извршио амерички индустријалац Џорџ Истман, један од пионира фотографије и филма, оснивач компаније „Кодак“.

1938 Стрељан је руски револуционар Николај Бухарин. Један од водећих идеолога бољшевика је на монтираном процесу проглашен кривим за контрареволуционарну активност и шпијунажу и осуђен на смрт.

1945 Британско ратно ваздухопловство бацило је на железнички вијадукт у немачком граду Билефелд најтежу бомбу у Другом светском рату, „Великог Слема“ тешког 11 тона.

1953 Умро је Клемент Готвалд председник Чехословачке од 1948, када су власт у тој држави преузели комунисти. У његово време стаљинистичко раздобље култа личности достигло је врхунац, а на инсценираним процесима осуђени су на смрт и стрељани неки истакнути комунисти као што су Слански и Клементис.

1976 Египат је поништио уговор о пријатељству и сарадњи са Совјетским Савезом, склопљен 1971.

1979 Најмање 200 људи је погинуло приликом пада авиона типа „Трајдент“ на једну фабрику близу Пекинга.

1980 У авионској несрећи у Варшави погинуло је 87 људи, међу којима 14 чланова америчког боксерског тима.

1983 Чланице Организације земаља произвођача нафте (ОПЕК) сагласиле су се, први пут од оснивања те организације 1960, да смање цену нафте за 15 одсто.

1986 Умро је композитор, диригент и музички критичар Михаило Вукдраговић, професор и ректор Музичке и потом Уметничке академије у Београду (симфонијска поема „Пут у победу“, кантате „Везиља слободе“, „Светли гробови“, „Србија“, гудачки квартети, соло песме).

1991 „Бирмингемска шесторка“ шест Ираца погрешно оптужених да су 1974. подметнули експлозије у пабове у енглеском граду Бирмингем ослобођена је после 16 година у затвору.

1995. Астронаут Норман Тагард постао је први Американац који је полетео у космос руском ракетом, лансираном с космодрома у Бајконуру у Казахстану.

1997 Умро је амерички филмски режисер Фред Цинеман, добитник два Оскара за филмове „Одавде до вечности“ и „Човек за сва времена“. Чувен је и по филмовима „Тачно у подне“, „Старац и море“ и „Операција Шакал“.

2002 Представници Србије, Црне Горе, СР Југославије и Европске уније потписали су у Београду Споразум о преуређењу односа Србије и Црне Горе. Тиме је престала да постоји заједничка држава. Југославија је била следбеница Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, формиране 1918, на крају Првог светског рата. Нова, „Државна заједница Србија и Црна Гора“ формално успостављена 4. фебруара 2003, трајала је до 21. маја 2006.

2003 Амерички председник Џорџ Буш (Георге Бусх) продужио је санкције Ираку уведене 1995, којима се америчким грађанима и предузећима забрањује да улажу у развој ирачке нафтне индустрије. Буш је истовремено укинуо санкције Пакистану, које су биле на снази од војног пуча 1999. године.

2004 Победом на изборима председник Русије Владимир Путин обезбедио је други четворогодишњи мандат.

2006 Умро је бивши председник Естоније Ленарт Мери кључна личност покрета за независност те балтичке земље. Био је први председник Естоније, након стицања независности 1992. године.

2010 Амерички глумац Питер Грејвс, познат из серије „Немогућа мисија“ и филмског серијала „Има ли пилота у авиону?“, умро је у 84. години у Лос Анђелесу.

2012 Међународни кривични суд прогласио је вођу побуњеника Демократске Републике Конго Томаса Лубангу кривим за регрутовање деце војника у ратовима 2002-2003. године.

2018 Преминуо је Стивен Хокинг, теоретски физичар који је дао велики допринос разумевању црних рупа и космологије. Његова књига, „Кратка историја времена“ продата је у више од 10 милиона примерака. Од младости борио се са тешком моторичком болешћу, а о његовом животу и раду снимљен је филм „Теорија свега“.

Počela nova runda pregovora, fokus na prekidu vatre

 

Преузмите андроид апликацију.