Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 10. мај

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1497 – Италијански морепловац Америго Веспучи кренуо је на прво путовање у Нови свет. Допловио је до обале Бразила и Хондураса, уверен да је открио нови континент између Европе и Азије.

1655 – Британци су од Шпаније преузели Јамајку која је под шпанском влашћу била 161 годину.

1760 – Рођен је француски официр Клод Жозеф Руже де Лил који је 1792. написао речи и мелодију француске химне „Марсељеза“.

1774 – Краљ Француске Луј XV умро је од малих богиња. Престо је наследио као петогодишњак 1715, после смрти прадеде Луја XIV. Поражен у Седмогодишњем рату (1756-63) као савезник Аустрије против Прусије и Велике Британије, миром у Паризу 1763. био је присиљен да поседе у Северној Америци и Индији преда Великој Британији. Његова владавина довела је Француску на праг револуције.

1844 – Начелник Министарства просвете у српској влади Јован Стерија Поповић, упутио је свим окружним начелствима допис да се старине шаљу у Народни музеј. Овај датум сматра се даном оснивања Народног музеја у Београду, мада је акт о оснивању донет у септембру.

1865 – Трупе Уније заробиле су у Америчком грађанском рату председника Конфедерације Џеферсона Дејвиса.

1871 – Француска и Немачка потписале су споразум у Франкфурту којим су Алзас и Лорена уступљени Немцима.

1881 – Крунисан је румунски краљ немачког порекла Карол I Хоенцолерн, први краљ Румуније.

1894 – Рођен је амерички композитор и диригент Димитри Тјомкин. Познат је и као аутор филмске музике („Тачно у подне“, „Рио Браво“, „Старац и море“).

1923 – Између Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца и Грчке склопљена је Конвенција о оснивању Слободне зоне у Солуну, којом је на 50 година Краљевини припала царинска управа. Нови аранжман Југославије и Грчке потписан је 1975. у Атини, с важношћу од 10 година.

1933 – У Берлину, испред Рајхстага, нацисти су спалили више од 25.000 књига (Маркса, Фројда, Брехта, Ајнштајна…), најављујући на тај начин „ново раздобље у историји немачке културе“.

1940 – Винстон Черчил је постао британски премијер, пошто је Невил Чемберлен, потписник Минхенског споразума, поднео оставку.

1940 – Немачка је без објаве рата напала Холандију, Белгију и Луксембург, а Велика Британија је после немачке инвазије на Данску, запосела бившу данску колонију Исланд.

1941 – Хитлеров заменик Рудолф Хес спустио се падобраном у Шкотску са намером да почне мировне преговоре. Ухапшен је и крај рата је провео у британском затвору. На суђењу у Нирнбергу 1946. осуђен је за ратне злочине на доживотну робију.

1945 – Совјетске трупе у Другом светском рату заузеле су Праг; Савезници су преузели Рангун од Јапанаца.

1960 – Америчка нуклеарна подморница „Тритон“ завршила је 84-дневно путовање око света.

1977 – Умрла је америчка филмска глумица Џоан Крафорд, једна од највећих холивудских звезда 1930-их година 20. века, добитница Оскара 1945. за филм „Милдред Пирс“.

1979 – Умрла је Ита Рина, најпознатија југословенска филмска глумица између два светска рата, која је славу стекла филмом „Еротикон“. Ушла је у светску енциклопедију филма.

1981 – Франсоа Митеран постао је председник Француске победивши у другом кругу Валери Жискара Д’Естена.

1988 – САД су ставиле вето на резолуцију Савета безбедности УН којом је Израел осуђен за инвазију на југ Либана.

1993 – Више од 200 тајландских радника погинуло је у пожару који је захватио фабрику играчака у провинцији Након Патом.

1994 – Нелсон Мандела изабран је за председника Јужне Африке и постао први црнац председник те земље.

1994 – Италијански медијски магнат Силвио Берлускони постао је председник италијанске владе у коју су, први пут од Другог светског рата, ушли неофашисти.

1995 – Светска здравствена организација у Женеви саопштила је да би узрочник смртоносне епидемије у Заиру могао бити вирус ебола.

1997 – У земљотресу у источном Ирану погинуло је најмање 1.560 људи.

2001 – Југословенска скупштина ратификовала је Споразум о специјалним, паралелним везама СРЈ и Републике Српске који су 5. марта у Бањалуци потписали председници СРЈ и РС, Војислав Коштуница и Мирко Шаровић.

2002 – Бивши агент ФБИ Роберт Хансен осуђен је у Америци на доживотну робију, због продаје Москви строго поверљивих докумената, чиме је постао шпијун који је нанео највећу штету у америчкој историји.

2002 – Умро је Ив Робер француски глумац и режисер који је највећи домет остварио филмовима „Високи Плави Човек са Једном Црном ципелом“ и „Рат дугмадима“.

2003 – Суд у Јемену осудио је на смрт Абеда Абдула Разака Камела због убиства три америчка баптистичка мисионара и рањавања једног, у децембру 2002. године у једној болници у граду Џибла.

2005 – Египатски парламент одобрио је уставни амандман којим је, први пут у историји ове државе, дозвољено учешће више кандидата на председничким изборима.

2005 – У Берлину у Немачкој, отворен је Меморијални центар у спомен шест милиона страдалих Јевреја током владавине нациста.

2006 – За председника Италије, 11. по реду после II светског рата, изабран је Дјорђо Наполитано и он је први бивши комуниста на тој функцији.

2011 – Уједињене нације су саопштиле да је мало путника преживело удес пренатрпаног брода са око 600 миграната који се распао у мору и потонуо у близини обала Либије.

2014 – Нови мађарски парламент поново је изабрао за премијера Виктора Орбана, лидера странке Фидес која је победила на изборима.

2017 – Скупштина Косова изгласала је неповерење влади. Председник Хашим Тачи потписао је указ о распуштању Скупштине Косова што је довело до ванредних парламентарних избора.

Vorholova slika Merlin Monro prodata za oko 200 miliona dolara

Преузмите андроид апликацију.