Почетна > Србија
Србија

На Божић пре 79 година преминуо је Никола Тесла

На Божић пре 79 година умро је српски физичар и проналазач Никола Тесла, један од највећих умова у историји светске науке, посебно електротехнике, творац „новог техничког поретка“ чијим је изумима постављен темељ и правац вртоглавог научно-техничког развоја људског рода у 20. веку.
Фото: Pixabay/www_slon_pics

Проналазач је јачине магнетног поља, трофазног система преноса електричне енергије, индукционог мотора, генератора и трансформатора, феномена електромагнетне резонанце и патентирао је низ изума на којима се заснива савремена електроника, а без којих би била незамислива техничка цивилизација, поготово пренос електричне енергије.

Тесла је пионир радио-технике, бежичне телеграфије и радара. Његов полифазни систем наизменичних струја показао је вредност на првој хидроцентрали на Нијагариним водопадима.

Патентирао је око 700 проналазака у области наизменичне струје, телекомуникација, акустике и машинства, од којих су многи нашли широку примену.

Након што је завршио студије електротехнике у Грацу и кратко стажирао у Будимпешти и Паризу, Тесла се одселио у САД, чији је држављанин постао 1884. године, али је све до смрти у Њујорку, на православни Божић 1943, одржавао блиске контакте са отаџбином.

Проникнувши у тајне осцилаторних кретања електрицитета и материје, Тесла је у САД остварио највеће научне подухвате.

Поводом века од његовог рођења, 1956. године јединица за мерење високог напона названа је његовим именом, као и јединица јачине магнетног поља.

Никола Тесла рођен је као четврто дете Милутина и Ђуке Тесле у свештеничкој православној породици, у српском селу Смиљан у Лици, Хрватска.

Био је велики проналазач и научник који је истицао своје српско порекло.

Када је у јуну 1892. године допутовао у Београд, одликован је Орденом Светог Саве другог степена.

Тесла је тада посетио Народни музеј и Велику школу, где је о свом раду говорио студентима и професорима, а са српским физичаром Ђорђем Станојевићем разговарао је о започетој градњи прве електричне централе у Београду.

„Ја сам, као што видите и чујете, остао Србин и преко мора, где се испитивањима бавим. То исто треба да будете и ви и да својим знањем и радом подижете славу српства у свету“, поручио је тада Тесла студентима.

Након Теслине смрти, његова заоставштина стигла је у Београд на основу одлуке америчких судских власти пошто је за јединог Теслиног наследника проглашен његов нећак Сава Косановић.

Према жељи Николе Тесле, Косановић је документацију и личне Теслине предмете пренео у Београд 1951.

Музеј Николе Тесле у Београду има више од 160.000 оригиналних докумената, више од 2. 000 књига и часописа, преко 1.200 историјско-техничких експоната.

Архивска грађа из Теслине заоставштине уписана је 2003. године у регистар Унеска „Памћење света“.

По Николи Тесли назван је међународни аеродром у Београду, а његово име носе Електротехнички институт у Београду, који је основан 1936. године, Електротехничка школа, библиотека Универзитета у Нишу, као и две термоелектране у Србији“.

Споменици Тесли су постављени испред зграде техничких факултета и на аеродрому у Београду.

Тесла је рођен 10. јула и у Србији се обележава као Дан науке.

Вучић са децом из Хрватске: У Србији увек имате свој дом

Преузмите андроид апликацију.