Декан Грађевинског факултета Београдског универзитета Владан Кузмановић каже да на евиденцији Националне службе за запошљавање нема незапослених грађевинских или геодетских инжењера, те истиче да постоји велика потражња за тим образовним кадром.
У изјави за Танјуг, Кузмановић је рекао да факултет последњих година организује Сајмове стипендирања, како би студенти завршних година почели да раде и пре завршетка студија.
Он истиче да тај факултет сваке године уписује 400 бруцоша али да нису рађене прецизне процене колико свршених инжењера треба српској привреди. Поред грађевинарства и геодезија и од ове године уведен је нови студијски програм – геоинформатика.
„С обзиром на улагања, број објеката који се граде и број издатих грађевинских дозвола, као и чињенице да нема ниједног инжењера на бироу, несумњиво је да је тај број грађевинских и геодетских инжењера оправдан”, поручује Кузмановић.
Он каже да део њих оде у иностранство, али да је у последње време мало таквих, с обзиром да у Србији има много изузетних пројеката који представљају изазов и за старије колеге, а камоли за младе инжењере.
Кузмановић скреће пажњу да факултет често зову власници приватних грађевинских фирми, али и државних и јавних предузећа с молбом да им препоруче младе инжењере.
„До пре неколико година, то смо и могли, али сада већ студенти на петој години мастер студија почињу да раде. Зато већ три године организујемо сајмове стипендирања на којима власници предузећа запошљавају студенте четврте или пете године”, објашњава декан.
Преузмите андроид апликацију.