Век након што је последњи пут виђена у јавности, слика Винсента ван Гога коју су нацисти запленили одлази на аукцију, на којој се очекује да ће бити продата за око 30 милиона долара.
Акварел са темом жетве, под називом „Гомиле пшенице“, приказује жене које раде на пољима у Арлу у Француској, пише ЦНН.
Ван Гог је насликао акварел 1888. године, када се повукао на село у Француској због лошег здравља.
Према каталогу аукцијске куће Кристи, слика је првобитно припадала Ван Гоговом брату Теу, а касније је добила новог власника, јеврејског индустријалца, Макса Меировског, који је слику купио 1913. године.
Суочен са антисемитским прогоном у Немачкој, Меировски је био приморан да побегне из земље а слику је поверио Немцу који је трговао уметнинама у Паризу.
Слика је потом доспела у власништво Мирјам Каролине Алекадрине де Ротшилд, која је након избијања Другог светског рата побегла у Швајцарску.
Немци су током рата опљачкали колекцију Ротшилдових, у којој је била и слика „Гомиле пшенице“, која је 1941. пребачена у националну галерију „Же де пом“ у Паризу, у којој су нацисти чували дела која су сматрали „дегенерисаним“.
Слика је након тога завршила у замку Шлос Когл у Аустији, где је ушла у неименовану приватну колекцију.
„Гомиле пшенице“ је последњи пут виђена у јавности 1905. године када је била експонат на широј ретроспективи Вангогових слика у музеју Стеделијк у Амстердаму.
Преузмите андроид апликацију.