На левој обали Дунава, поред Бегеча, двадесетак километара од Новог Сада, налази се заштићено подручје „Бегечка јама“, дом бројних птица и риба, али и риболоваца.
Парк природе „Бегечка јама“ проглашен је заштићеним подручјем на седници Скупштине града почетком 2022. године, када је његова територија и проширена за око 100 хектара.
У питању је старо корито Дунава и његова околина која обухвата 489 хектара, која је управо због свог екосистема заштићена законом.
Наиме, у овом подручју насељено је чак 150 врста птица, од којих су неке велика бела чапља, сива чапља, велики корморан и друге.
Најзначајнија птица чији се дом ту налази, истовремено и симбол Бегеча, јесте црвенокљуни лабуд.
Ови лабудови лако препознатљиви по специфичном кљуну могу имати распон крила и до 2 и по метра.
Бегечка јама је једно од најпопуларнијих локација и за новосадске риболовце. То је зато што се у овом рукавцу Дунава мрести чак 14 врста рибе.
Ту су сом, амур, шаран, штука, смуђ, а у водама Бегечке јаме мрести се и чиков, мала слатководна риба која подсећа на јегуљу или змију.
Осим интересантног животињског, биљни свет Бегечке јаме такође је разноврстан и јединствен.
Осим шума беле и црне тополе, ту су и шуме црног дуда и бадемске и беле врбе. У дунавској води на овом локалитету расту и дрезга и мресњак, бели локвањ, водени орашак,
Управо због тога забрањена је сеча трске, а употреба пестицида је ограничена.
У околини овог заштићеног природног парка налази се и Цвејин салаш, аутентично сеоско домаћинство где је туристима поред домаће кухиње на располагању смештај, а ту су и чарда „Код Браше” и “Чарда на јами” где се могу пробати неки од рибљих специјалитета упецани управо у Бегечкој јами.
Zašto je baš Nojeva golubica simbol Novog Sada i koja je uloga golubova danas
Преузмите андроид апликацију.