Министарство унутрашњих послова саопштило је данас да ће се од 21. до 23. маја широм Европе спроводити појачана контрола двоточкаша, у којој акцији учествују 34 земље чланице РОАДПОЛ-а, као и да ће проверавати и возаче електричних тротинета.

МУП је на свом инстаграм налогу објавио да ће полиција посебно мотрити на поседовање идентификационе налепнице, ношење заштитне кациге и друге прописане опреме, да ли се возачи електричних тротинета крећу прописаним површинама, да ли возачи електричних тротинета управљају под дејством алкохола или психоактивних супстанци и све остале прекршаје који могу њих и друге учеснике у саобраћају да доведу у опасност.
Из МУП-а објашњавају да је вожња електричног тротинета дозвољена на бициклистичкој стази, бициклистичкој траци или пешачко-бициклистичкој стази, а да је у случају да тих стаза нема, дозвољена вожња коловозом.
“Електричне тротинете смеју да возе само они који имају најмање 14 година. Електрични тротинети нису за децу”, наведено је у тој објави.
Вожња електричног тротинета на тротоару није дозвољена, истичу из МУП-а и додају да је вожња коловозом дозвољена малолетницима само на путу где је ограничење брзине до 30 км/х, као што су зона успореног саобраћаја, зона 30 или зона школе, док је пунолетницима дозвољена на путевима где је ограничење до 50 км/х.
Из МУП-а подсећају да сви возачи морају да носе заштитну бициклистичку кацигу, светлоодбојни прслук када се крећу коловозом, и на бициклистичкој стази, бициклистичкој траци или пешачко-бициклистичкој стази ноћу и у условима смањене видљивости.
Истичу да на електричном тротинету мора бити постављена налепница која потврђује да електрични тротинет испуњава техничке услове за учествовање у саобраћају.
“Поштуј ова правила – чуваш себе и друге. Океј је бити бржи од гужве, али није кул бити брз на погрешан начин”, нагласили су у објави.
Камиони на Батровцима чекају два сата, на осталим прелазима без задржавања
Преузмите андроид апликацију.