Одељење за ванредне ситуације у Пожаревцу апеловало је данас на грађане да не пале траву и ниско растиње на таквим подручјима, посебно у близини обрадивих пољопривредних површина или у близини шума, а због опасности ширења пожара који може да угрози животе грађана и нанесе велику материјалну штету.
Апел је издат због временских услова и значајно повећаног броја и интензитета пожара на отвореном, као и шумских пожара на територији Браничевског округа, наводи се у саопштењу.
На локализацији и гашењу пожара ангажовани су пуни капацитети ватрогасно спасилачких јединица Сектора за ванредне ситуације, Одељења за ванредне ситуације као и специјализоване јединице цивилне заштите за гашење пожара и добровољна ватрогасна друштва, припадници ЈВП „Србијашуме“, грађани и остали, саопштила је ПУ Пожаревац.
„Подсећамо да је Законом о заштити од пожара и другим законима забрањено спаљивање траве и ниског растиња на отвореном простору, остатака стрних усева, спаљивање смећа, као и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме“, наводи се у саопштењу.
За непоштовање ових законских одредби прописане су новчане казне за физичка лица, која прекрше одредбе Закона о заштити од пожара, од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна лица од 300.000 до 1.000.000 динара.
Уколико дође до пожара, потребно је да грађани што пре обавесте ватрогасну службу, на број телефона 193 или оперативни центар, на број телефона 1985, као и да слушају савете ватрогасаца спасилаца.
Сектор за ванредне ситуације, са другим линијама рада МУП, надлежним инспекцијским службама републичког и локалног нивоа, појачано врши наџор и обилазак терена ради проналажења неодговорних грађана који не поштују законске одредбе и њиховог процесуирања, а све у циљу смањења броја пожара на отвореном простору и повећања безбедности наших грађана, наводи се у саопштењу.
Vučić sa Vučevićem i Brnabić o strateškim projektima za Srbiju
Преузмите андроид апликацију.