Почетна > Бизнис
Бизнис

Мудис: Русија можда пред банкротом јер не плаћа дугове у доларима

Русија је можда пред банкротом јер је покушала да сервисира своје доларске обвезнице у рубљама услед западних санкција уведених због рата у Украјини, што је прво озбиљно неизвршење обавеза Москве по страним обвезницама од бољшевичке револуције 1917. године, објавила је рејтинг агенција Мудис.
Фото: Pexels/Pixabay

Русија је 4. априла платила обавезе по основу две државне обвезнице – с роком доспећа 2022. и 2042. – у рубљама, а не у доларима на шта је обавезују услови из уговора о продаји тих хартија од вредности.

„Због тога се, по дефиницији Мудиса, може сматрати да Русија не измирује обавезе уколико то не учини до 4. маја, када истиче грејс период“, наводи се у саопштењу ове агенције објављеном у четвртак, преноси Ројтерс.

Како се објашњава, „у уговорима о обвезницама нема одредбе о отплати у било којој другој валути осим у доларима“.

Из Мудиса су прецизирали да је за неке руске еврообвезнице емитоване после 2018. године дозвољено плаћање у рубљама под неким условима, али не за оне издате пре 2018, као што је случај са овима које доспевају 2022. и 2042.

„Став Мудиса је да према инвеститорима није извршено уговорно обећање исплате у страној валути на датум доспећа плаћања“, наводи се у саопштењу Мудиса.

Русија је у више наврата поручила да жели да сервисира свој дуг у складу са условима предвиђеним уговорима, али да је у томе спречава Запад који је увео санкције након што је председник Владимир Путин 24. фебруара наредио специјалну војну операцију у Украјини.

Русија је 1998. године исплатила 40 милијарди долара унутрашњег дуга и девалвирала рубљу под председником Борисом Јељцином, јер је фактички банкротирала након што су азијска дужничка криза и пад цена нафте пољуљали поверење инвеститора у њене краткорочне дужничке хартије деноминоване у рубљама.

Овог пута Русија има новац, али не може да га користи јер су њене девизне резерве – четврте највеће на свету – замрзнуле Сједињене Државе, Европска унија, Британија и Канада.

Srednji kurs danas 117,7625 dinara za evro

Преузмите андроид апликацију.