Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Можемо ли замислити живот без телекомуникација?

Данас, више него икада раније, можемо да схватимо значај телекомуникација и доступност информацијама.
Фото: Pexels/Pixabay

Већина се може сложити да данас свој живот не могу да замисле без мобилног телефона. Волимо да на један „клик“ добијемо одговор на било које питање. Да су нам све информације брзо доступне, да знамо у сваком тренутку где нам се деца налазе итд.

Због свега тога развој технологија за пренос података је данас у зениту.

Тек понекад се запитамо како је живот функционисао без интернета, без мобилних телефона и уопште без преноса информација?

Фото: Pexels/Pixabay

Можемо се сложити да је такав начин живота био сигурно мање стресан, јер људи нису у секунди знали шта се дешава на другом крају света.

Али, са друге стране, били су у многоме ускраћени и за неке информације о вољеним особама које су далеко од њих, али и о многим другим информацијама везано за све сегменте живота, од научног до свакодневног.

Давна 1844. година, значајна је по томе што је настала прва електрична телекомуникација, тада је захваљујући Самуелу Морсоу успостављен први жичани телеграфски систем на релацији Балтимор-Вашингтон.

За Србију се може рећи да је 1855. година изузетно важна када су телекомуникације у питању, јер је 27. марта те године успостављена телеграфска линија Београд – Крагујевац – Алексинац и спојена са краљевским телеграфом Аустроугарске монархије.

Са сигурношћу се може рећи да је појава телефона још један значајан датум везан за телекомуникације.

Фото: Pexels/Pixabay

Године 1876. – Alexander Graham Bell је изумео први телефон, међутим спомињу се и још имена два изумитеља који су наводно пре Бела изумели ово телекомуникационо средство, Американац италијанског порекла Антонио Меучи и немачки истраживач Филип Рајс.

Сам крај 19. века донео је фантастична открића из области електромагнетних осцилација, на основу које су се касније успоставили и радио таласи.

Последња деценија 19. века је значајна по томе што је успостављена и прва бежична телеграфија.

Информације су бивале све доступније са појавом радио комуникација, а то се десило 1927. године када је прва радио-комуникација пуштена у јавни саобраћај.

У периоду до Другог светског рата створене су глобалне телекомуникационе мреже. Током Другог рата користиле су се радио везе у војне сврхе.

Након тог период се све више стварају међународне институције у области телекомуникација. Развијају се телекомуникација и пошта и стварају се нови оператери.

Данас се све више граде нове мреже, уводе се нови сервиси који све више олакшавају свакодневно функционисање.
Фото: Pexels/Dan Cristian Paduret

Због значаја које су нам телекомуникације донеле, сваког 17. маја се обележава Сведски дан телекомуникација и информационог друштва, као годишница формирања Међународне уније за телекомуникације 17. маја 1865.године.

Појава телекомуникације је веома битна за цело човечанство. Живот је у многоме олакшан, појавом Интернета и нових технологија, али исто тако морамо бити свесни и оних лоших страна и злоупотреба које нам могу донети технологије ако се не користе на безбедан начин.

Kakav učinak na naše mentalno zdravlje može da ima jednonedeljno odustvo od društvenih mreža?

Преузмите андроид апликацију.