Почетна > Нови Сад

Нови Сад Србија

Може ли вештачка интелигенција да замени новинаре?

Вештачка интелигенција (Artificial Intelligence – AI), представља највећи технолошки изум 21. века који ће сигурно, у наредних 80 година, изменити и учинити живот човека другачијим. Да ли ће га учинити бољим, лакшим, тежим или несигурнијим, то сада не можемо знати.
Фото: Војводина уживо

Својим постојањем и изузетно брзом применом, вештачка интелигенција изазвала је таласе полемика свуда у свету. Србија од 2021. године има Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију Србије и једна је од првих земаља у свету која има и развијену Стратегију за развој вештачке интелигенције.

Током марта месеца ове године, издавачка кућа Аксел Спрингер, власник немачких новина Bild и Die Welt, изјавио је да би новинаре ускоро могла да замени вештачка интелигенција.

Матијас Доепфнер, директор Аксел Спрингера, у интерном писму радницима саопштио им је да вештачка интелигенција има потенцијал да учини новинарство бољим него што је то досад било или једноставније речено, да замени новинаре.

“Вештачка интелигенција и алати попут популарног ChatGPT-а обећавају револуцију у информацијама и ускоро ће бити бољи у прикупљању информација од новинара. Разумевање ове промене кључно је за будућу одрживост издавачке куће. Само они који стварају најбољи оригинални садржај ће опстати”, написао је Доепфнер својим радницима.

Аксел Спрингер није први издавач вести који се користи вештачком интелигенцијом у стварању садржаја. У јануару је Базфид (BuzzFeed) објавио да планира да употреби вештачку интелигенцију како би побољшао свој садржај и онлајн квизове. Дигитална издања британских новина Дејли мирор и Дејли експрес такође истражују употребу вештачке интелигенције.

“Успоставили смо радну групу која ће размотрити потенцијал и ограничења машинског учења као што је ChatGPT”, рекао је извршни директор групе за Фајненшел тајмс.

„Будућност новинарства, али и његов опстанак, лежи у вештачкој интелигенцији.

Овај појам се односи на „машине које уче на основу искуства и обављају задатке попут људи“, рекао је Франческо Маркони, професор новинарства на Универзитету Колумбија у Њујорку, који је објавио и књигу на ову тему – “Новинари, вештачка интелигенција и будућност новинарства”.

Професор Маркони је био на челу ИТ сектора у Вол стрит журналу и Асошијетед пресу, неким од највећих медијских кућа на свету. Његова теза је јасна и неоспорна – новинарство не држи корак са новим технологијама. Дакле, редакције би морале да искористе оно што вештачка интелигенција може да понуди и осмисле нове пословне моделе.

У свету је полемика о вештачкој интелигенцији изузетно присутна, пре месец дана власници водећих америчких технолошких корпорација, између осталих и директор компаније “Тесла”, Илон Маск и извршни директор “Мете” Марк Закерберг, састали су се са члановима америчког Конгреса и са њима разговарали о предлозима регулатива које би требало да се примене на вештачку интелигенцију (АИ).

”За нас је важно да постоји судија. Регулатор је потребан како бисмо били сигурни да компаније предузимају кораке у интересу безбедности шире јавности”, рекао је Маск, а пренео је Ројтерс.

Србија од марта месеца ове године има усвојене Етичке смернице за употребу и развој вештачке интелигенције.

С обзиром на то да појава вештачке интелигенције изазива велике полемике око тога како је етички користити и да ли ће заменити нека занимања, сматрали смо да је потребно отворити ширу, друштвену, али и донекле научну, дебату око тога да ли вештачка интелигенција може да утиче на развој медија у будућности.

Портал Војводина уживо 17. октобра организује прву међународну конференцију на тему медија и вештачке интелигенције AIMedia2023.

Конференцију, која за циљ има давање одговора на питања у вези са улогом и применом вештачке интелигенције у медијима, отвориће министар информисања и телекомуникација др Михаило Јовановић, а говорници на два панела биће: проф. др Ђорђија Петкоски са Вортон универзитета у САД, Greg Beitchman (Велика Британија) Bloomberg, др Дубравко Ћулибрк директор Развојног института за вештачку интелигенцију Србије, Русмир Нефић Bloomberg Adria, Игор Жежељ Adria media grup, Бојан Бркић Euronews Serbia, Немања Старовић државни секретар у министарству одбране, а учествоваће и представник компаније Continental automotiv Serbia.

Придружите нам се заједничком тражењу одговора, да ли вештачка интелигенција може да утиче на промене у медијима и како ће развој вештачке интелигенције те њена примена у пракси утицати на нашу будућност.

Више информација о конференцији можете пронаћи на сајту ai-media2023.com

Vebinar: „Eurodesk“ – prilike za mobilnost mladih u Evropi

Преузмите андроид апликацију.