Светска здравствена организација упозорила је да људи свакодневно конзумирају дупло више соли него што би требало.
Иако је натријум есенцијални нутријент, конзумирање превише натријума повећава ризик од срчаних болести, можданог удара и преране смрти.
Докази такође повезују висок унос натријума са повећаним изгледима за развој рака стомака, гојазности, остеопорозе и болести бубрега.
Спровођење правила за смањење уноса соли могло би спасити око 7 милиона живота до 2030. године, наводи се у извештају. Сваке године око 1,89 милиона људи умре од уноса соли.
Како можете смањити дневни унос натријума?
Пажљиво бирајте упаковану храну Када купујете, упоредите ознаке исхране и изаберите производ са најмањом количином натријума по порцији. Такође је препоручљиво бирати поврће у конзерви са ознаком „без додане соли” и смрзнуто поврће без додавања сланих сосова. За свежу и смрзнуту живину, стручњаци предлажу да се провери да ли је у њу додат раствор натријума.
Будите опрезни са зачинима
На пример, соја сос, флаширани преливи за салату, разни сосеви, кечап, салса у теглама, капари, сенф, кисели краставци и маслине могу да имају невероватно висок садржај натријума. Потражите верзију са смањеним или нижим садржајем натријума.
Користите алтернативне укусе
Да бисте заменили или смањили количину соли коју користите у кувању, можете користити ароматичне алтернативе као што су бели лук, сок од цитруса, зачини без соли и разно биље.
Прескочите со у ресторанима
Када једете вани, тражите да се у оброк не додаје со или замените слане прилоге поврћем или воћем без додавања соли. 5. Укључите храну богату калијумом Саветује се калијум јер помаже у сузбијању ефеката натријума и може помоћи у снижавању крвног притиска. Намирнице богате калијумом су слатки и обични кромпир, зеленило, пасуљ, немасни јогурт, поморанџе, банане, диње и парадајз.
Преузмите андроид апликацију.