Природно слатке и изузетно корисне, урме су попут слатког доктора.
Урме су чудно воће које се све чешће налази у рецептима за здраве слаткише – њихова природна сласт и богат укус заиста су као створени за то. Ипак, ово хранљиво воће има прилично много импресивних здравствених предности.
Оне могу да заштите наше здравље на више нивоа и начина, само треба да га укључимо у оброке.
Ризница здравих материја
Урме садрже витамине Ц, К, Е, Б1, Б2, Б4, Б5, Б6, Б9, бакар, гвожђе, калијум, магнезијум, фосфор, цинк, калцијум, селен, флуор, силицијум, хром, бор , сумпор. Од њих се у високим концентрацијама истичу калијум, калцијум, силицијум и магнезијум.
Од свег воћа, урме садрже највећу количину угљених хидрата: на 100 грама – 69 грама угљених хидрата.
Такође, плодови урми се могу похвалити да садрже више од 20 врста разних амино-киселина које су потребне организму, а које нећете наћи у већини другог воћа.
Богате влакнима
Три урме садрже око 200 калорија, 54 грама угљених хидрата са око пет грама влакана, 1 грам протеина и немају масти. Ова количина обезбеђује и мање количине широког спектра хранљивих материја, укључујући витамине Б, витамин К, калцијум, гвожђе, магнезијум, калијум, цинк и манган. Другим речима, урме нису само шећерне бомбе или празне калорије.
Имају бројне антиоксиданте
Поред мноштва витамина и минерала, урме су богате антиоксидантима који штите здравље. Једно истраживање из 2019. показало је да су урме добар извор природних антиоксиданата, који се могу користити за лечење болести повезаних са оксидативним стресом.
Урме такође садрже антиинфламаторна и антимикробна једињења, што значи да могу да буду значајне у борби против заразних болести.
Истраживање објављено у студији из 2017. показало је да урме садрже многе антиоксиданте, укључујући каротеноиде, полифеноле (нпр. фенолне киселине, изофлавоне, лигнане и флавоноиде), танине и стероле. Такође поседују антигљивична својства.
Не садрже додати шећер
Многи људи сматрају да су урме сушено воће. Оне су, заправо, свеже воће јер се из њих вода не уклања. А пошто су урме цело, непрерађено воће, па ако је енергетска плочица заслађена само урмама, на етикети може бити наведено нула грама додатог шећера.
Америчко удружење за срце (АНА) препоручује да жене не конзумирају више од шест кашичица додатог шећера дневно, што је 25 грама или 100 калорија. Препоручена доза за мушкарце је девет кашичица, односно 36 грама или 150 калорија. Ако користимо урме да засладимо оброк или рецепт, нисмо искористили дневну количину за додатни шећер.
Урме садрже посебне киселине: пантотенску, ниацин, рибофламин, које у великој мери олакшавају сварљивост угљених хидрата и контролишу ниво шећера у крви.
Потпомажу здравље органа за варење
Три урме обезбеђују око 18 одсто дневне потребе за влакнима, која подржавају добру функцију варења. Студија објављена у British Journal of Nutrition 2015. посебно се бавила утицајем конзумирања урми на црева.
Здрави мушкарци су насумично распоређени да једу или седам урми дневно или контролни додатак мешавине угљених хидрата и шећера током 21 дана. Након периода испирања од 14 дана, групе су се замениле.
Истраживачи су открили да су, док су јели урме, испитаници искусили побољшања у учесталости пражњења црева и смањен ниво хемикалија у столици за које се зна да оштећују ћелије и изазивају мутације које могу довести до рака.
Штите здравље срца и регулишу шећер у крви
Студија из 2020. тестирала је потрошњу урми на масноће у крви и на гликемијски индекс. Стотину мушкараца и жена са дијабетесом типа 2 насумично је распоређено да не једу урме уопште или да у исхрану додају три урме дневно током 16 недеља.
Код оних који су јели урме забележено је статистички значајно смањење укупног холестерола и „лошег” ЛДЛ-а. Код оних који су јели урме није се променио HbA1c (мера томесечне контроле шећера у крви).
Налази ове студије су значајни јер су регулација шећера у крви и здравље срца уско повезани. Људи са дијабетесом типа 2 имају двострук ризик од срчаних обољења, укључујући срчани удар. Кардиоваскуларне болести су најчешћи узрок смрти међу особама са дијабетесом типа 2.
Штите мозак
Сматра се да заштитна једињења у урмама помажу у чувању мозга. Према раду објављеном 2016, урме имају обећавајући терапеутски потенцијал против Алцхајмерове болести због своје способности да се боре против упале и оксидативног стреса у мозгу.
Како уживати у урмама
Урме су за многе омиљени заслађивач у великом броју рецепата, укључујући смутије, енергетске куглице, овсене пахуљице, овсене пахуљице, пудинг од чије или авокада и пецива. Можемо да их убацимо и у слана јела. Оне додају природну слаткоћу и баланс салатама, куваном поврћу као што је кељ или печени карфиол и помфрит од поврћа.
Једна од омиљених брзих грицкалица током целе године могу да нам постану пуњене урме.
Пуне се путером од орашастих плодова и семенки, сиревима на бази орашастих плодова, биљним сиревима, па чак и сланим пуњењима, као што су паста од маслина и песто.
Преузмите андроид апликацију.