Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Моћ музике: Позитиван утицај на нашу психу

Музика је свуда око нас. Њена основна функција је да нас забави, али нека истраживања сугеришу да она може да побољша како физичко, тако и психичко здравље.
Фото: Pixabay

Поред тога што представља извор задовољства, има бројних других психолошких предности. Она опушта ум, даје нам енергију, па чак може и да помогне људима да управљају болом.

Утицај музике на наше мисли, осећања и понашања вам вероватно није непознат, јер смо сви то некад искусли. Ако сте икада осетили узбуђење кад чујете на концерту омиљену песму, или сте се расплакали уз емотивну баладу, онда вам је јасно о чему говоримо.

Утицај музике на психу је веома широк. У наставку вам наводимо на које све начине музика утиче на наше ментално здравље.

Терапија музиком (музикотерапија): У питању је психотерапијска техника, скуп метода у којима музика или звук служе као помоћ пацијентима да се носе са стресом за јачање психолошког благостања. Користи се у превентивне, дијагностичке и терапијске сврхе, као и за стимулацију психофизичког здравља.

Емоционални утицај: Музика може изазвати снажне емоционалне реакције. Може нас усрећити, развеселити или опустити, али исто тако може изазвати тугу, меланхолију или узбуђење. Тоналитет, темпо, хармонија и текст могу играју кључну улогу у томе како се осећамо док слушамо музику.

Ублажавање стреса: Музика има моћ да смањи ниво стреса и анксиозности. Слушање омиљене песме може деловати умирујуће на наш нервни систем и помоћи нам да се опустимо. Опуштајућа музика, попут класичне музике или звукова природе, често се користи у терапији за смањење стреса.

Побољшање расположења: Узбуђујућа и ритмична музика може нас мотивисати, подстаћи на физичку активност и помоћи нам да се осећамо позитивније. Због тога се песме које су бржег ритма слушају приликом вежбања у теретани. Песме које су нам блиске и које нам доносе лепе успомене могу изазвати осећај среће и задовољства.

Изражавање идентитета: Музика нам омогућава да изражавамо свој идентитет и повезујемо се са одређеним групама или заједницама. Кроз избор музике коју слушамо, можемо показати нашу припадност одређеном жанру или субкултури. Музика, такође, може бити извор инспирације за уметност, моду и друге облике личног изражавања.

Подстицање креативности и концентрације: У многим случајевима, позадинска музика може нам помоћи да се фокусирамо на задатке, попут учења или рада, побољшавајући нашу продуктивност. Такође, музика може стимулисати нашу машту и подстаћи креативне процесе.

Оно што је важно напоменути јесте да је утицај музике на нашу психу индивидуалан и варира од особе до особе. Оно што једној особи доноси радост и опуштање, другој може бити иритантно или непријатно. Важно је слушати музику која нама одговара и прија и која позитивно утиче на нас.

Danas slavimo Svetski dan muzike

Преузмите андроид апликацију.