Прелаз са недеље на понедељак одавно није само смена два дана, већ за многе једна од најстреснијих промена у свакодневном животу.
Не постоји скоро нико ко се не радује нерадном викенду, али искуство каже да недеља већ постаје туробна за многе због свести да их сутрадан чека први радни дан седмице, који готово увек доноси нови стрес.
Прелаз са недеље на понедељак одавно није само смена два дана, већ за многе једна од најстреснијих промена у свакодневном животу, а то доказује и истраживање америчког портала Монстер које тврди да 76 одсто људи осећа анксиозност и стрес због понедељка.
Они срећници који у животу раде посао који воле и који није стресан имају обично мањи проблем са почетком радне недеље.
Зашто је то тако, да ли можемо победити стрес с којим се већина људи бори недељом, објашњава психолог Марија Ристић.
– Викенд је време које проводимо са породицом и недеља некако долази као дан када би требало да се изместимо из тог природног окружења и спремамо за нову радну недељу, што многим људима пада тешко – каже психолог Марија Ристић.
Најчешћи симптоми стреса због понедељка
Она истиче да је анксиозност, коју многи осећају, заправо последица тога што се враћамо у улогу која није у складу са нама и нашом суштином.
– Постоје разни показатељи тог осећаја непријатности што се завршава викенд. Они се могу манифестовати као депресија, анксиозност, појачана нервоза, љутња, туга, раздражљивост…Некада људи могу имати и соматске симптоме као што су бол и непријатност у стомаку, главобља… – наводи психолог.
Како истиче, ове емоције су посебно појачане ако особа ради посао који не воли или на истом доживљава стрес и непријатности. Оне су увек наглашеније и када смо у у овом периоду године, који иначе мање волимо.
Савети како да победите анксиозност због почетка нове радне недеље
Она саветује шта је потребно урадити у тој прилици како бицмо смањили стрес и деперсију због понедељка који нас чека.
– Испланирајте викенд тако да у њему уживате. Радите ствари које вас усрећују – од читања књига, уживања у породичним изласцима, па до, рецимо, неких активности као што је планинарење или пливање, које помаже у смањењу стреса – саветује психолог.
Ристић наводи да би, ако имате овај проблем, требало да промените навике које практикујете понедељком како бисте смањили анксиозност због повратка на посао.
– Изаберите да тог дана урадите нешто што вас опушта, рецимо, да одете на пиће са пријатељима, тако да имате осећај да одржавате континуитет неких лепих дешавања која сте имали за викенд – објашњава психолог.
Како наводи, важно је да смањите и стрес на послу.
– Време у ком живимо и многи послови су прилично стресни, а неки људи су склони да много времена проводе на радном месту, што им узрокује стрес и исцрпљеност, па и физички умор. Одвојте време у дану у коме нећете радити баш ништа – саветује психолог Марија Ристић.
Преузмите андроид апликацију.