Међународни монетарни фонд (ММФ) смањиће своје предвиђање за глобални раст за ову годину због ризика од инфлације, дугова и неуједначеног раста међу земљама зависно од расположивости ковид вакцина, рекла је данас генерална директора ММФ-а Кристалина Георгијева.
Георгијева је рекла да ће циљ предстојећих годишњих састанака ММФ-а и сестринске финансијске организације Светске банке, бити да се координисано размотре растући ризици да би се побољшали изгледи светске привреде.
ММФ је у својој светској економској прогнози у јулу предвидео опоравак светске привреде од шест одсто, што би представљало драматичан скок у односу на пад глобалне привреде од 3,2 одсто у пандемијској 2000. години, рекла је Георгијева.
Али сада је прогноза ММФ-а мало мање оптимистична после скока случајева ковида због делта варијанте преко лета у многим деловима света и веће инфлацији од очекиване, уз проблем са глобалним ланцима снабдевања.
„Ризици и препреке уједначеном глобалном опоравку су постали још израженији”, рекла је Георгијева у виртуалном обраћању на Бокони универзитету у Милану.
Најавила је да ће податке о смањеним економским прогнозама ММФ објавити идућег уторка.
Рекла је да постоји опасност да би већа инфлација од очекиване могла да наведе централне банке да подигну каматне стопе и тиме још више повуку привредни раст на доле.
Пораст цена хране је посебно забрињавајући, рекла је она и указала да су глобалне цене хране порасле 30 одсто током протекле године, док више цене енергије такође врше притисак на домаћинства.
Остале вести из света прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.