Почетна > Бизнис
Бизнис

ММФ: Каматне стопе у великим економијама пашће на нивое од пре пандемије

Очекује се да ће каматне стопе у великим економијама пасти на нивое од пре пандемије, као последица ниске продуктивности и старења становништва, саопштио је Међународни монетарни фонд (ММФ).
Фото: Pexels/Pixabay

Међународни монетарни фонд (ММФ) саопштио је да ће Повећања трошкова узимања кредита вероватно ће бити привремена једном када висока инфлација буде стављена под контролу, пренео је Би-Би-Си.

Централна банка Енглеске је подигла каматне стопе од децембра 2021. године, са 0,1 одсто на 4,25 одсто, што је довело до повећаних рата за хипотеке за многе власнике некретнина.

Централне банке у Великој Британији, САД, Европи и другим земљама су подигле каматне стопе како би се сузбиле стопе раста цена, односно инфлација, па је тако у Британији инфлација највиша у последњих скоро 40 година због повећаних цена енергената и хране.

У саопштењу ММФ-а наводи се да ће скорашња повећања реалних каматних стопа вероватно бити привремена.

“Када се инфлација врати под контролу, централне банке напредних економија највероватније ће ублажити монетарну политику и вратити стварне каматне стопе од пре пандемије“, наводи се у саопштењу, али се у њему не наводи када ће каматне стопе пасти на ниже нивое.

Та финансијска институција са седиштем у Вашингтону саопштила је да ће старење становништва бити један од фактора који ће вероватно смањити инфлацију, и то зато што старији људи настоје да троше мање.

“Износ који трошите у односу на ваш приход је највећи када сте у 20-им, 30-им и 40-им годинама, често су то младе породице, када се формирају домаћинства, када се окупљају парови, они имају тенденцију да троше највише када купе ауто или шта већ, а ви како старите, успоравате потрошњу“, рекао је менаџер компаније Полар Капитал, Џорџ Годбер.

ММФ у саопштењу наводи да би ниска продуктивност, односно мера колико се роба и услуга производи, могла да утиче на смањење инфлације.

Непосредно пре пандемије вируса ковид-19, каматна стопа у Великој Британији износила је 0,75 одсто, али ју је Банка Енглеске смањила два пута у марту 2020. на 0,1 одсто пошто је земља ушла у блокаду због пандемије, након чега је стопа инфлације стално расла у последњих неколико година и достигла 10,4 одсто у фебруару – више од пет пута од зацртаног циља Банке Енглеске од 2 одсто.

NBS: Bruto devizne rezerve na kraju marta rekordnih 21,38 milijardi evra

Преузмите андроид апликацију.