Почетна > Блог
Блог Србија

Млади Милетић: Expo Dubai 2020 – Свет открива Србију

На почетку ове године, која носи велике могућности и од које имамо велика очекивања, најбоље је да се подсетимо неких прича о српском успеху у години за нама. Успеху који ће нашој земљи донети многе користи и 2022. али и у деценијама које долазе.
Фото: Градске инфо

Светска изложба – Expo Dubai 2020 – започела је 1. октобра прошле године у највећем граду Уједињених Арапских Емирата и трајаће до 31. марта 2022. Од историјског је значаја што је, по први пут, домаћин овог глобално важног догађаја једна земља арапског света. Емирати су дали све од себе да оставе утисак и сигурно ће њихов Експо бити запамћен као истински прозор у 21. век.

Србија је наступила на овој светској смотри као никада до сад. Српски павиљон, који на маштовит и савремен начин спаја све оно што традиционално обележава нашу културу и друштво, са свим оним најбољим што то друштво данас производи и ствара, препознат је као један од најоригиналнијих. Слоган „Србија ствара“ је заиста тачно описао савремени тренутак, у којем наша земља, после периода стагнације, последњих година интензивно производи нову вредност и враћа се на светско поприште осмишљавања и пласирања нових идеја и иновативних решења за 21. век.

Овако запаженим учешћем на Светској изложби, Србија је заиста створила себи многе пословне могућности.

До краја прошле године нашу презентацију обишло је пола милиона посетилаца, а дошло је и до три хиљаде важних пословних контаката који су резултирали, за сада, са десет закључених уговора о сарадњи домаћих и светских компанија. Наступи врхунских уметника из Србије, попут Стефана Миленковића и Горана Бреговића, оплемењују атмосферу у којој се одвија представљање више од хиљаду наших привредника и иноватора.

Наступ Србије у Дубаију подсећа на учешће наше земље на Светској изложби у Паризу 1900. Године. Тада је млада српска краљевина иступила пред свет европских монархија, после неколико векова принудног одсуства из западних културних и привредних токова. Српски павиљон, уређен као својеврсна Грачаница на реци Сени симболисао је повратак Србије својим државотворним, средњовековним коренима, повратак савременој хришћанској и европској цивилизацији.

Тако и данас наша земља својим наступом сведочи о раскиду са социјалистичким наслеђем и транзиционим тешкоћама.

Сведочи о себи као једнако вредном чиниоцу научног и технолошког развоја света, колико су то и многоструко веће и богатије државе. Спој традиционалног и авангардног је и на Exposition Universelle 1900 и на Expo Dubai 2020 најбоља пракса за Србију. Иза зидина средњовековно декорисаног павиљона на Сени, пре једног века су се нашли најмодернији производи крагујевачке Тополивнице и изуми Михаила Петровића Аласа, као и најбољи примерци ликовне и вајарске уметности, који би били еквивалент врхунских рачунарских графичких креација данашњице.

Иза све уметности, науке, технике и пољопривреде стајао је интерес Србије за повезивањем пре свега са Француском, у којој је управо тих дана, велики и у нашем друштву недовољно прослављени Стојан Новаковић постао амбасадор. Он и многи други удариће, почетком 20. века, темеље за најближне привредне и културне односе са Француском Републиком, који су били изузетно важни током Првог светског рата, а и данас се поново реафирмишу, кроз велике развојне пројекте.

Данас, осим традиционалних партнера, Србија, кроз наступе попут овог на изложби у Дубаију, снажи односе и успоставља мостове са земљама које се развијају у озбиљне регионалне силе.

Тако примерице Емирати, са којима имамо однос утемељен и на личном пријатељству шефова држава, много улажу у Србију, много су помагали током неизвесних раних дана пандемије корнона вируса, а о њиховом значају је довољно рећи да су током 2021. године остварили 410 милијарди долара бруто домаћег производа. Пустињска држава која има сличан број становника као ми остварила је за једну годину вредност само упола мању од десетоструко веће Турске или Саудијске Арабије. Није случајно што се глобална изложба први пут у том региону одржава баш у Дубаију. Та иновативна метропола је место сусрета истока и запада, капија арапског света у будућност и форум за размену идеја, остваривање сарадње и улагања. Захваљујући пажљиво грађеним односима са Емиратима, Србија је у њиховој кући почасни гост, кога сви желе да упознају и увере се зашто домаћин има тако високо мишљење о нама.

Ако се овакав озбиљан и промишљен труд око српске презентације на оваквим форумима настави, није далеко година у којој се можда можемо надати да ће Београд бити први домаћин Светске изложбе у словенском свету.

 

Аутор: Млади Милетић

 

Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.

 

Претходни ауторски текст Младог Милетића, можете да прочитате овде:

Mladi Miletić: Otvoreni Balkan – povratak Staroj Srbiji

Преузмите андроид апликацију.