Научни сарадник Института за међународну политику и привреду Александар Митић оцењује преговоре Русије и Украјине у Истанбулу као позитиван помак, с обзиром на то да је, како каже, украјинска страна изнела конкретне предлоге који иду у правцу руских захтева.
Реч је, каже, пре свега о предлозима око самог статуса Украјине, који, иду у правцу неутралности Украјине.
„Украјинци траже неке безбедносне гаранције за то, о томе ће се наравно преговарати и баш због тога не можемо да кажемо да је до краја остварен напредак, али чињеница је да више немамо причу око чланства Украјине у НАТО-у тако да је то један сасвим сигурно позитиван помак“, рекао је Митић за Тањуг.
Други аспект је, каже, питање демилитаризације, јер се Украјина у овом предлогу. каже, у неку руку обавезује да неће бити домаћин било каквој војној бази, нарочито бази НАТО-а, што, како каже опет иде у правцу онога што је тражила Русија.
„Оно што је такође важно у контексту демилитаризације, је то,штосу ,како знамо руске снаге практично уништиле највећи део офанзивних капацитета украјинске војске и самим тим је извесно да смо на том пољу корак ближе неком решењу“, рекао је Митић.
Када је реч о питањима територије, Митић подсећа на предлог Украјине да се разговара о Криму и оцењује да је за Русију питање Крима завршено референдумом из марта 2014. године и да руска страна о томе неће разговарати.
„Мислим да се на то неће враћати што наравно не значи да само спомињење Крима неће постојати у коначном споразуму“, рекао је Митић.
Што се тиче Донбаса, навео је да се и на дипломатском и војном плану види да ће главни фокус бити на тој територији.
„У предлозима Украјине смо видели да су они спремни на компромис око Донбаса. Са друге стране, јасно је да ће руска страна чврсто инсистирати на том питању, а нарочито ће се инсистирати на конкретним корацима у наредном периоду који се тичу демилитаризације, односно повлачења украјинских трупа из Донбаса мирним или војним путем“, рекао је Митић.
На питање да се ли може очекивати да ће ситуација ускоро у потпуности бити разрешена, навео је да то много зависи од ситуације на терену, али и од дипломатских преговора.
Митић оцењује да је Русија остварила веома значајне успехе који се пре свега виде на југоистоку територије, односно око Маријупоља, те додаје да је јасно да ће се у наредних неколико недеља сасвим сигурно одвијати сукоб око територије Донбаса, али да то не значи да неће бити активности и на осталим фронтовима.
„Што се тиче дипломатског дела, јасно је да је украјинска страна у великој мери попустила у односу на своје ставове од пре месец дана. Видимо да се иде у правцу испуњења основних руских захтева, видећемо како ће се ситуација одвијати, када ће бити следећа рунда преговора“, рекао је Митић.
Указао је да је важно имати у виду шири, међународни контекст и подсетио да се руски министар спољних послова данас састао са кинеским министром спољних послова, те да је Кина још једном пружила подршку Русији што је, додаје Митић, веома важно пред самит Европске уније и Кине који ће се одржати у петак.
„На Западу су очекивали да Кина можда буде критичнија према Русији, односно да јој не помаже у оваквој ситуацији. То наравно не значи да Кина конкретно помаже Русији, али јој сасвим сигурно на дипломатском плану даје итекако значајну подршку и мислим да је то важно за шири међународни контекст“, закључио је Митић.
Rusija i Ukrajina: Vekovi isprepletane istorije koja ih povezuje i razdvaja
Преузмите андроид апликацију.