Dobra radna atmosfera i poverenje u svoje kolege je jako bitno za produktivnost, timski rad i lično dobrostanje. Međutim, često se u poslovnom okruženju mogu javiti zavisti i podmetanja, a sve sa razlogom jer neko misli da ste mu pretnja, te da možete ugroziti njegov položaj.

Kada vas neko oseća kao pretnju, najčešće to neće reći direktno, nek će svojim ponašanjem učiniti da vas sputa ili sabotira. Zato evo par parametara koji ukazuju da vas neko od vaših saradnika doživljava kao pretnju:
Izbegavanje komunikacije
Prvo i možda najočiglednije jeste da vas kolege izbegavaju u komunikaciji ili se trude da se ne upuštaju u razgovore sa vama.
Nepotrebno takmičenje
Ako se kolege previše takmiče sa tobom, pokušavajući da te zasene ili stalno traže načine da te dovedu u lošiji položaj, to može biti znak nesigurnosti i percepcije tebe kao konkurencije.
Pasivno-agresivni komentari
Kao što smo već naglasili skoro niko neće reći otvoreno, „Ti si mi pretnja, pa se zato tako ponašam“, već će vam upućivati komentare pasivno agresivne prirode poput „Zanimljivo, kako ti to stigneš da uradiš?“ ili „Sigurno je lako kad te svi podržavaju“ . To je siguran znak da vas posmatraju kao pretnju i ugrožavajući faktor.
Izolacija ili isključivanje
Ako vas isključuju iz timskih sastanaka, odluka ili društvenih događanja, to može biti znak da te kolege percipiraju kao konkurenciju.
Nepotrebno kritikovanje
Ukoliko vas kolege stalno kritikuju ili te podstiču na način koji nije konstruktivan, to može biti način da te obeshrabre.
Kako se izboriti i rešiti ovu situaciju:
Otvoreno komunicirajte
Ako oni ne žele, vi pokušajte da porazgovarate sa kolegama. Biti iskren i otvoren može da pomogne u razjašnjenju nesporazuma. Možda nisu svesni da vaše ponašanje deluje preteće. Postavljanjem pitanja o tome kako se oni osećaju u vašoj prisutnosti, možete otkriti izvor problema.
Izgradnja poverenja
Pokušajte da izgradite poverenje kroz saradnju i pokazivanje da vam nije cilj da se takmičiš sa njima, već da doprinesete timu. Pokaži da ste spremni da ih podržite i da im pomognete čak i ako oni ne traže pomoć.
Samopouzdanje bez arogancije
Ponekad, ako neko ima visoko samopouzdanje, može delovati kao da ugrožava druge. Pokušajte da balansirate svoje ponašanje, pokazujući sigurno, ali skromno pristupanje izazovima.
Zatraži povratnu informaciju
Ako ste u mogućnosti, zatražite povratnu informaciju od nadređenih ili drugih kolega koji vam veruju. Možda će moći da vas upute kako da poboljšate svoju dinamiku u timu i smanjite mogućnost da vas doživljavaju kao pretnju.
Usmeravanje fokusa na zajedničke ciljeve
Umesto da se fokusirate na razlike ili potencijalnu konkurenciju, pokušajte da naglasite zajedničke ciljeve tima. Pokažite da je vaš interes u tome da svi uspete zajedno, ne samo vi.
Jako je važno biti svestan da je svaka situacija specifična pa nije uvek jednostavno primeniti univerzalno rešenje. Međutim, ključ uspeha je otvorenost, razumevanje i, naravno, iskrenost u komunikaciji.
Preuzmite android aplikaciju.