Председник Европског савета Шарл Мишел изјавио је да се нада да ће Европска унија 2030. године имати више чланица него данас.
„До 2030. године можемо да примимо и Украјину, ако обе стране буду урадиле свој домаћи задатак. Украјина и друге земље кандидати морају да спроведу реформе. Нама у Европској унији треба да буде јасно шта желимо да постигнемо заједно, шта су нам приоритети и на шта желимо да потрошимо новац.
Морамо да убрзамо процес доношења одлука“, рекао је Мишел у интервјуу за немачки „Шпигл“.
Он је додао да то неће бити лак процес, али је истакао да више нема времена за губљење.
„Земље Западног Балкана, на пример, чекају 20 година да уђу у Европску унију и тамо расте утицај Русије и Кине. Просперитетна и безбедна Украјина је у нашем интересу. Њихов отпор је показао да је Украјини место у ЕУ и то ускоро, а не једног дана. Тиме би Европска унија показала да је способна за геополитичко деловање“, поручио је Мишел.
Он је додао да расте моћ Европског савета и као пример је навео став према рату у Украјини.
„Брзина којом смо договорили оштре санкције изненадила је цео свет, укључујући (руског председника) Владимира Путина“, навео је Мишел.
Према његовим речима, Европска унија још увек не игра улогу на светској сцени која је сразмерна њеној економској величини.
„Међутим, на добром смо путу. Такође, ово није такмичење, а гледајући уназад, мало ко би очекивао да ће Европска унија испоручити оружје у вредности од више милијарди евра. Не заборавимо да је ЕУ највећи појединачни пружалац економске и војне помоћи Украјини“, рекао је председник Европског савета.
Он је нагласио да геополитички утицај није увек једнак војној моћи.
„У Уједињеним нацијама сам представио Европску унију као пионира у одбрани мултилатералног светског поретка заснованог на правилима. Ако ми не будемо преузели ову улогу, други ће изградити нови светски поредак, без наших вредности и наших правила. Ако се то догоди, могли бисмо да изгубимо све“, навео је Мишел.
Мишел: Надам се да ће ЕУ 2030. године имати више чланица него данас.
Sijarto: EU da integriše Zapadni Balkan, oni su potrebniji EU, nego ona njima
Преузмите андроид апликацију.