Почетна > Свет
Свет

Министри Г7 разговарали у Минхену о рату у Украјини и другим сукобима у свету

Министри спољних послова Г7 из Канаде, Француске, Немачке, Италије, Јапана, Велике Британије и САД, као и високи представник Европске уније, разговарали су на маргинама Минхенске безбедносне конференције о рату Русије у Украјини, и сукобима и нестабилностима у другом деловима света, саопштио је амерички Стејт департмент.
Фото: Танјуг/Ronald Wittek, Pool Photo via AP

У саопштењу се наводи да су министри у заједничкој изјави истакли своју посвећеност заједничком раду како би помогли у постизању трајног мира у Украјини, и поново су потврдили потребу за развојем чврстих безбедносних гаранција како би се осигурало да рат, када се оконча, неће поново почети.

Додаје се да су „чланице Г7 поздравиле данашњу дискусију са Андријем Сибихом, министром спољних послова Украјине“.

Министри су подсетили на важан допринос Г7 окончању рата у Украјини, кроз финансијску подршку тој земљи преко коришћења ванредних прихода од руских замрзнутих средстава, наметањем додатних трошкова Русији, ако не преговарају у доброј вери, и кроз ограничења и повећање цена нафте и гаса против Русије.

Како се истиче у заједничкој изјави министара спољних послова Г-7, „све нове, додатне санкције након фебруара треба да буду повезане са тим да ли Руска Федерација улази у стварне напоре, са добром вером да трајно оконча рат против Украјине који Украјини пружа дугорочну безбедност и стабилност као суверене, независне земље“.

Чланице Г7 су на маргинама конференције у Минхену осудили и кинеско пружање помоћи Русији, и војну помоц́ Северне Кореје и Ирана.

Министри Г7 разговарали су и о политичким, безбедносним и хуманитарним питањима на Блиском истоку, укључујуц́и Израел, Газу, Либан, Сирију и Иран, током којих су истакли важност трајног мира између Израела и Палестинаца.

„Они су поново потврдили своју подршку пуној примени примирја постигнутог између Израела и Хамаса, укључујући ослобађање свих талаца и проширење хуманитарне помоћи у Гази. Чланице Г7 стоје иза текућих напора Египта, Катара и Сједињених Држава у наставку рада на трајном прекиду ватре“, наводи се у саопштењу које је пренео Стејт департмент.

Министри су поновили своју „недвосмислену осуду Хамаса и потребу да се осигура да се Хамас не реконституише нити војно нити учествује у управљању“ појасом Газе, а признали су и „инхерентно право Израела на самоодбрану, у складу са међународним правом“.

Чланице Г7 поздравиле су резултате Међународне конференције о Сирији, чији је домаћин била Француска 13. фебруара, и поновили су „своју заједничку посвећеност народу Сирије и подршку инклузивном процесу политичке транзиције, у духу Резолуције 2254 Савета безбедности УН“.

Поздравили су и позитивне помаке у Либану, и потврдили су своју посвећеност „стабилности, суверенитету и територијалном интегритету обе земље“.

Чланице Г7 су „недвосмислено осудиле иранске дестабилизујуће акције, укључујући његово брзо напредовање у обогаћивању уранијума без кредибилног грађанског оправдања, омогућавање терористичких организација и оружаних група широм Блиског истока и Црвеног мора, ширење балистичких пројектила и дронова, као и његову транснационалну репресију и кршење основних људских права“.

Министри Г7 су поновили своју посвећеност слободном, отвореном и безбедном индо-пацифичком региону, заснованом на поштовању владавине права и суверенитета, и оштро су се успротивили „покушајима Кине да ограничи слободу пловидбе милитаризацијом и принудним активностима у Јужном кинеском мору“.

Изразили су и „озбиљну забринутост због програма нуклеарних и балистичких пројектила Северне Кореје и поново потврдили своју посвец́еност потпуној денуклеаризацији Корејског полуострва“.

Они су захтевали да Северна Кореја „напусти сво своје нуклеарно оружје, постојеће нуклеарне програме и било које друго оружје за масовно уништење и програме балистичких пројектила“.

Истакли су да директна подршка Северне Кореје руском рату против Украјине „означава опасно ширење сукоба, са озбиљним последицама по европску и индо-пацифичку безбедност“.

Позвали су Северну Кореју да одмах прекине сваку помоћ за руски рат против Украјине, укључујући и повлачење њених трупа.

Чланови Г7 су разговарали и о сукобима и немирима у другим деловима света, укључујући и оним у Конгу и Судану, као и на Хаитију и у Венецуели.

Kaja Kalas za danas sazvala sastanak ministara spoljnih poslova EU o SAD i Ukrajini

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке