Министри седам најбогатијих светских економија постигли су данас договор о постепеном укидању коришћења угља у производњи енергије, али нису успели да се сагласе око рока за постизање тог циља, јавља Ројтерс.
Такође су саопштили да енергетска криза изазвана ратом Русије и Украјине не би требало да спута напоре у борби против климатских промена.
Саопштење, објављено на крају тродневних преговора Групе седам (Г7) у Берлину, блаже је него првобитни нацрт завршног коминикеа у који је Ројтерс имао увид, а у којем је било зацртано да се производња енергије из угља оконча до 2030. године.
Извори упознати са разговорима кажу да су и Јапан и Сједињене Државе навели да не могу да подрже тај рок.
У сваком случају, завршни коминике значи да су се земље Г7 први пут јавно обавезале на напуштање производње енергије из угаља, фосилног горива чијим се сагоревањем емитује највише угљен-диоксида (ЦО2) у атмосферу.
Састанак Г7 одржан је у светлу растућих цена енергије и забринутости за снабдевање горивом због рата у Украјини. Руско-украјински сукоб је навео неке земље да повећају куповине неруских фосилних горива и да појачано користе угаљ како би смањиле своје ослањање на руске испоруке.
„Замена фосилних горива из Русије доминирала је у политичкој дебати и државним акцијама протеклих недеља и месеци. Али, мора нам бити јасно да изазови наше политичке генерације, ограничавање глобалног загревања, неће нестати ако се само концентришемо на садашњост. Време буквално истиче“, рекао је немачки министар економије Роберт Хабек на конференцији за новинаре.
Група седам се такође договорила да у великој мери декарбонизује своје енергетске секторе до 2035. и да прекине јавно финансирање пројеката фосилних горива у иностранству до краја ове године, осим у околностима које су из објективних разлога ограничавајуће.
Према саопштењу, министри Г7 су се обавезали на високу декарбонизацију саобраћајног сектора до 2030. године, што укључује знатно повећање удела продаје и коришћења лаких возила са нултом емисијом штетних гасова.
Г7 такође намерава да следеће године почне с јавним извештавањем о томе како земље испуњавају раније преузету обавезу о окончају субвенција за фосилна горива до 2025, наводи британска агенција.
Преузмите андроид апликацију.