Министри енергетике 27 земаља чланица Европске уније састају се данас у Бриселу како би одобрили ванредни намет на екстра профите енергетских компанија и покренули разговоре о њиховом наредном потезу, вероватно о ограничењу цене гаса, ради решавања енергетске кризе у Европи.
Министри ће разговарати о мерама које је Европска комисија предложила прошле недеље у настојању да се обузда скок цена енергије који подстиче рекордно високу инфлацију и прети рецесијом, извештава Ројтерс.
Предложене мере укључују намет на вишак добити компанија из сектора фосилних горива остварен 2022. или 2023. године, затим намет на вишак прихода које произвођачи електричне енергије с ниским трошковима остварују од растућих цена струје и обавезно смањење потрошње електричне енергије од 5,0 посто током периода вишних цена.
Дипломате из неколико земаља су уверене да ће министри данас одобрити овај пакет.
Они ће се затим фокусирати на следеће потезе ЕУ за смањење цена енергије, при чему се многе земље залажу за опште ограничење цене гаса, док се друге – пре свега Немачка – томе и даље противе.
„Консензус о увођењу горње границе цене гаса уопште није близу“, рекао је дипломата из једне земље ЕУ.
Петнаест држава ЕУ, укључујући Француску, Италију и Пољску, затражило је ове недеље од Брисела да предложи горњу границу цене гаса за све велепродајне трансакције, како би се зауздала инфлација.
ЕУ би требало да ограничи цену гаса до нивоа који је „довољно висок и флексибилан да омогући Европи да привуче потребне ресурсе“, навеле су Белгија, Грчка, Пољска и Италија у допису у којем објашњавају свој предлог, а у који је увид имао Ројтерс синоћ.
Противници овог предлога, међу којима су и Немачка и Холандију, кажу да би ограничавање цена гаса могло да отежа земљама да привуку добављаче, јер неће моћи да нуде конкуретну цену продавцима гаса на глобалним тржиштима ове зиме у односу на друге купце.
Дипломата из једне земље ЕУ рекао је да та идеја има „знатне мањкавости и носи ризике по сигурност снабдевања“, при чему Европа улази у зиму са оскудним залихама енергије након што је Русија смањила испоруке у знак одмазде због западних санкција уведених Москви због инвазије на Украјину.
Европска комисија је такође изразила скепсу према поменутом предлогу и предложила да ЕУ уместо тога направи искорак с неким ограниченијим верзијама лимитирања цена.
Увођење горње границе за велепродајне цене гаса захтевало би „знатна финансијска средства“ и могло би да функционише само ако се успостави неки нови ентитет за расподелу и отпрему горива државама које оскудевају у залихама, наводи Комисија у документу објављеном у четвртак.
Уместо тога, земље ЕУ би требало да размотре ограничавање цене руског гаса или покретање ограничења цена у ЕУ пре свега за гас који се користи за производњу електричне енергије, додаје ЕК.
Комисија је раније овог месеца предложила ограничење цене руског гаса, али је одустала од те идеје након отпора земаља чланица из централне и источне Европе које страхују да ће Москва узвратити прекидом испорука преосталих количина гаса који им и даље шаље.
Белгијска министарка енергетике Тине Ван дер Стратен каже да ће земље које се залажу за ограничење цена појачати напоре да дођу до предлога који би подржало више земаља ЕУ.
„Предузећемо даље кораке са Немачком, са Аустријом, са свим земљама које данас још увек имају резервисан став“, рекла је она.
Додала је да ће бити потребно само до 2,0 милијарде евра за финансирање хитне куповине гаса уколико цене пробију горњу границу ЕУ, јер се већина европског увоза обавља према дугорочним уговорима и/или стиже гасоводима који не могу лако да нађу алтернативне купце.
То је, према њеним речима, мањи износ у односу на суме које сада троше земље ЕУ појединачно како би помогле својим потрошачима да преброде кризу високих цена енергије.
Francuzi uvoze struju, a proizvodnja opala zbog štrajka zaposlenih
Преузмите андроид апликацију.