Почетна > Србија
Србија

Министарство здравља тражило спискове ради бољег планирања

Старосна структура у здравственим установама Србије тражена је јер у појединим здравственим установама нема довољно лекара одређених специјалности, изјавила је министарка здравља Даница Грујичић.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

Говорећи о налогу Министарства да се попишу здравствени радници који раде у државном здравству а стекли су услов за пензију, Грујичић је за Политику истакла је да се то ради ради планова и стратегије.

„Постоје специјалности које захтевају дуго учење. Зато је неопходно да направимо план према коме ћемо запошљавати младе људе и плански правити стратегију за будућност српског здравства“, изјавила је министарка здравља.

Додала да ће се тек видети колико ће се места ослободити.

Говорећи о идеји да лекари који раде у државном сектору неће моћи да раде код приватника, рекла је да ће то пре свега зависити од испуњености обавеза у државним установама.

„Они који нису испунили своје нормативе не могу добити сагласност за допунски рад, било у државној, било у приватној установи“, поручила је Грујичић.

Навела је да ће бити строго контролисано и санкционисано када запослени доносе уверења и скраћено раде у државном сектору, а упоредо ревносно раде приватно.

Грујичић је нагласила да је за оцену рада директора здравствених установа неопходна претходна анализа, јер не раде сви у истим условима.

Министарка истакла да се управо са РФЗО прави модел како би се решиле листе чекања.

„Организација се мора мењати и то побољшање ће омогућити да се листе чекања постепено смање“, рекла је она.

Говорећи о ситуацији са ковидом, рекла да затварање ковид болнице у Батајници зависи од епидемијске ситуације.

„Ако се настави тренд смањења обољевања од ковида могуће је да ће за месец дана бити затворена та болница. Када се буде реновирала Неурохируршка клиника, све сале ће бити затворене и зато се мора наћи алтернатива“, рекла је Грујичић и додала да би део могао прећи у Батајницу.

Открила је да је министарство предложило да у перспективи ковид болнице постану капацитети за различите врсте палијативног збрињавања.

С обзиром да је број пацијената од ковида мали, планирано је да свака болница има по две изолационе собе за новооткривене случајеве који захтевају интензивну негу.

Грујичић је рекла и да би, пошто прођу процедуру, бивалентне вакцине против ковида могле да се очекују за око месец дана.

Истакла је и да је предуслов за предлагање реформе приватне здравствене заштите промена законских аката.

Министарка је најавила да ће ради стицања увида обићи све домове здравља у Србији како би видела проблеме.

Поручила да ће та реформа подразумевати бољу доступност здравене заштите.

Učešće investicija u BDP-u od 25 odsto obezbediće održivi rast od 5 odsto

 

Преузмите андроид апликацију.