Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић отворила је данас у Прокупљу програм „Најближи свемиру-Парк тамног неба Видојевица“ у Народном музеју Топлице, који је организовало Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Центар за промоцију науке, Астрономска опсерваторија у Београду и Град Прокупље.
Програм обухвата низ догађаја на неколико локација, изложбу, радионице, предавања, посете самој станици и астрономска посматрања неба, са циљем подизања свести јавности о значају Астрономске станице Видојевица.
„Ова опсерваторија на планини Видојевица нуди заиста изванредне услове за посматрање ноћног неба са 80 до 100 ведрих ноћи годишње. Зато је наша идеја да покренемо иницијативу да се део Видојевице прогласе Парком тамног неба проистекла је управо из тога што овакве иницијативе постоје и у Европи, а у циљу заштите датог локалитета, побољшања односа према природи и односа према томе да желимо да сазнамо све о свету око нас”, рекла је Беговић.
Она је истакла да овде постоје сјајни телескопи, који представљају технологију значајну за регион, али и читаву Европу, и да сматра да следећи корак треба да буде даље улагање у још веће телескопе, наводи се у саопштењу Министарства науке, технолошког развоја и иновација.
„Треба да спречимо ширење светлосног загађења ка планини Видојевица, што отвара нове шансе за читав регион и за прављење комплекса који ће привлачити људе из читавог света и бити намењен како деци, тако и одраслима и научницима који ће овде моћи да раде у непосредној близини овог Парка тамног неба”, рекла је министарка.
Беговић је поручила да је важно да овај регион промовишемо као тачку где можемо да се бавимо биологијом, физиком и астрономијом, а да истовремено код наших најмлађих промовишемо бригу о природи, свемиру и окренутост науци чиме једино можемо изградити развијеном друштво за будућност.
„На нама је да им направимо центар за развијање њихове маште. Верујем да смо на сјајном путу и да ће ове младе генерације дати заиста сјајне резултате, којима ћемо се сви поносити”, закључила је министарка.
Планина Видојевица код Прокупља има најбољу локацију за посматрање ноћног неба у Србији и због те своје јединствености може постати део светске мреже паркова тамног неба, а велики број грађана свих генерација окупио се у музеју, међу којима и велики број деце, наводе из министарства.
На отварању изложбе у Народном музеју Топлице, кроз панорамски приказ Опсерваторије представљена је Астрономска станица Видојевица, на основу које је публика имала прилику да изблиза погледа и упозна се са најмоћнијим инструментом за посматрање неба код нас и једним од већих у региону.
Како се наводи, део поставке употпуњује и карта светлосног загађења у подручју Видојевице, са намером да грађане, становнике околних насеља, као и све посетиоце догађаја подсети на степен светлосне незагађености простора око АС Видојевица и природне таме у непосредној околини опсерваторије и укаже на неопходност да се очува овај непроцењив ресурс, како за даљи развој истраживања, тако и за астрономски туризам.
За ову прилику изложене су астрофотографије начињене телескопом из Астрономске станице Видојевица које су снимили астрономи, професионалци у истраживању ноћног неба и склопили их у јединствену комбинацију научних чуда и уметничке лепоте неба.
Редовни професор Природно-математичког факултета у Нишу у пензији и председник Астрономског друштва „Алфа“ из Ниша Драган Гајић је одржао првог дана програма предавање
„Наши заборављени великани или какав смо то ми народ”, док су најмлађи суграђани имали прилику да искажу своју креативност и радозналост у радионици „3Д разгледница из свемира“ на којој су се упознали са Сунчевим системом и планетама.
У уторак и среду 5. и 6. децембра од 12 до 15 сати биће организована посета Астрономској станици Видојевица за чланове Планинарских клубова из Прокупља и Ниша, као и за студенте Топличке академије струковних студија из Прокупља.
У уторак 5. децембра од 15 часова за ученике гимназије најављено је предавање Дајане Бјелајац са Природно-математичког факултета у Новом Саду на тему „Парк тамног неба”, а од 16 часова предавање Астрономског друштва „Алфа” из Ниша на тему „Прве фотографије црних рупа – како видети невидљиво” у којем ће учествовати ученици Техничке школе.
У среду 6. децембра од 15 часова за ученике средње медицинске школе биће одржано предавање астронома Бранислава Вукотића „Свемир у огледалу“, а од 16 часова друштво „Алфа” заједно са Миланом Милошевићем са Природно математичког факултета у Нишу одржаће радионицу „Наша звезда-Сунце” овог пута намењено ученицима Пољопривредне школе.
Telekom Srbija i Koledž Evrope potpisali memorandum o stipendiranju studenata
Преузмите андроид апликацију.